Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Archeologické novinky – marec 2017

Publikované : 03.04.2017 | Zobrazení: 9926 |
5 minút čítania

V Egypte objavili gigantickú sochu, na Slovensku sa skúma obrovské avarské pohrebisko a zverejnili sa najnovšie výskumy o mužovi z ľadovca – Ötzim. Aký bol mesiac marec v archeológii?

  

V Egypte vylovili gigantickú sochu

V Káhire na mieste slávneho starovekého chrámu v meste Héliopolis objavili veľkú sochu, ktorá patril staroegyptskému panovníkovi Psamtekovi I. (664 – 610 pred Kr.). Socha sa našla vo vrstve, do ktorej pretekala podzemná voda. Miesto nálezu je v chráme, ktorý postavil ešte panovník Ramesse II. Nemecko-egyptskému tímu sa zatiaľ podarilo objaviť hlavu a hruď sochy spolu s podstavcom. Ďalší výskum sa zameria na hľadanie ďalších časti tela. Socha mohla mať podľa odhadov 9 ton a výšku až 9 metrov. Vyrobili ju z kvarcitu. Doteraz sme z daného obdobia podobne veľkú sochu nepoznali. Psamtek I. patrí medzi menej známych panovníkov na faraónskom tróne, najskôr vládol ako vazal Asýrskej ríše, neskôr sa úspešne osamostatnil a z Egypta vybudoval veľmoc. Ak by ste chceli vedieť viac, prečítajte si článok egyptológa Martina Odlera, ktorý písal aj pre Historyweb.sk.

 

Veľké avarské pohrebisko

Pri archeologickom výskume neďaleko Podunajských Biskupíc bola súkromnou vedeckou archeologickou spoločnosťou VIA MAGNA, s. r. o., preskúmaná germánska osada z 2. stor. n. l. Podľa archeológa Dr. Milana Horňáka osadu tvorilo približne 20 obydlí – chát s kolovou konštrukciou a s vymazanou podlahou. Datovanie lokality umožňuje bohatý keramický inventár a trúbkovitá spona. Prekvapením skúmanej plochy je predovšetkým nález pohrebiska z 8. stor. n. l. z obdobia avarského kaganátu. Približne 400 hrobov, ktorých výskum sa  práve realizuje, predstavuje najvýznamnejší avarsko-slovanský nález z okolia Bratislavy od roku 1933, keď sa skúmalo pohrebisko v Devínskej Novej Vsi. Hroby, ktoré sa v Podunajských Biskupiciach odkrývajú, prinášajú nové informácie o pohrebných zvykoch starých Slovanov a Avarov.  Z nálezov zatiaľ vystupuje bohatý jazdecký hrob, kde bol s mužom-bojovníkom pochovaný aj jeho kôň. Do hrobu vložená nádoba a bronzová opasková garnitúra zdobená motívmi gryfov a iných mytologických zvierat.

 

Kráľ ľadových medveďov

Na pobreží Aljašky, neďaleko archeologickej lokality, objavili vedci lebku veľkého ľadového medveďa. Lebka merala od špičky nosa po zadnú časť až 410 mm. Na základe jej rozmerov možno predpokladať, že medveď mal dĺžku okolo 365 cm. Dožil sa vysokého veku a jednoznačne išlo o samca. Jeho dnešní príbuzní merajú od hlavy po chvost od 220 do 240 cm, čiže nájdená lebka patrila skutočne nadpriemernému exempláru. Vek lebky určili bádatelia na 1 300 rokov. Jedinec s podobným rozmermi doteraz nebol identifikovaný. Zaujímavá na celom náleze je skutočnosť, že medzi Inuitmi žijúcimi v tejto oblasti existujú legendy o veľkom medveďom kráľovi s prezývkou „Lasičí medveď“. Je, prirodzene, otázne, či ide o to isté zviera, ale v každom prípade sa dá povedať, že na miestnych legendách bude aspoň zrnko pravdy.

 

Huni a Rimania

Ťaženie nomádskych Hunov výrazne prispelo k pádu Západorímskej ríše. Na základe opisov neskororímskych historikov by sme sa mohli domnievať, že Huni len šírili hrôzu a strach medzi rímskymi občanmi. V časopise Plos One vydala skupina bádateľov pod vedením Susanne E. Hakenbeckovej štúdiu, v ktorej analyzovali kosti dvoch stoviek ľudí z  Panónie z obdobia 5. storočia n. l.. Územie Panónie (dnes približne západné Maďarsko a priľahlé oblasti) bolo hraničným priestorom, kde Rimania prichádzali do styku s kočovnými Hunmi. Zatiaľ čo rímske a hunské elity viedli vojny, obyčajní ľudia dokázali spolu koexistovať. Kosti pochovaných totiž dokážu „prehovoriť“. Vedci zistili, že niektorí obyvatelia Panónie v 5. storočí boli farmári, iní mali črty nomádov. Susanne Hakenbecková hovorí: „...sme to, čo jeme a pijeme“. Všetko, čo sme počas života jedli, sa dá rekonštruovať pomocou analýzy našich kostí. U kočovných Hunov napríklad v strave prevládalo mäso, mlieko a proso. Usadlí ľudia jedli väčšinou obilniny (okrem prosa), rovnako sa v ich kostiach našli stopy po pravidelnej konzumácii ovocia a zeleniny. Na základe stroncia, ktoré sa ukladá v našich zuboch, vedeli vedci zistiť, kde pochovaný vyrastal a ako dlho vo svojom živote cestoval. Pochovaní o sebe prezradili, že niektorí Huni sa usádzali a opustili svoj kočovný spôsob a, naopak, niektorí rímski občania tiahli s nomádmi na bojové výpravy.

 

Sibírsky bojovník

Na ruskej Sibíri (lokalita Ust-Polui) sa podarilo objaviť vzácne brnenie, kompletné vyhotovené zo sobích parohov. Podľa archeológa Andreja Guseva sa našlo 30 plátov, ktoré boli upevnené na kožený podklad. Objav sa datuje do obdobia 1. stor. pred Kr. až 1. stor. po Kr. Podľa archeológov sa sobie brnenie našlo na kultovom mieste a malo slúžiť ako dar bohom. V minulosti boli na mieste nálezu objavené viaceré predmety, ktoré súviseli s kultom medveďa. Okrem iných sa tu našiel bronzový prsteň, ktorý sa podľa rozmerov rituálne navliekal na medvedí pazúr.

 

Archeologický výskum v priemyselnom parku pri Nitre

Po piatich mesiacoch sa archeológovia z Archeologického ústav SAV v Nitre opäť vrátili do areálu priemyselného parku. Minuloročný archeologický výskum súvisel s výstavbou terminálu pre ŽSR, v tomto roku rozsiahly záchranný výskum vyvolala príprava cestnej infraštruktúry. Podľa archeológa Dr. Mareka Vojtečka v súčasnosti na lokalite prebieha zisťovacia sondáž v osi plánovaných cestných objektov. Doposiaľ archeológovia objavili štyri náleziská s osídlením v praveku, včasnej dobe dejinnej a v stredoveku. Súbežne so sondážou začal aj plošný odkryv na prvom objavenom nálezisku, ktorý už v prvých dňoch priniesol viacero zaujímavých nálezov. Keďže zisťovacia sondáž je zhruba vo svojej polovici, konečné číslo objavených nálezísk nemusí byť konečné.

 

Ötzi a umenie propagácie 

Množstvo médií uverejnilo najnovšiu správu o výskume muža z ľadovca – Ötziho. Alpská múmia patrí jednoznačne k najlepším archeologickým objavom. Vďaka nálezu sme sa dozvedeli veľa o živote našich predkov. Mnohí vedci múmiu úspešné skúmali a vďaka nim sme získali mnohé nové informácie. Aktuálne si Juhotirolské acheologické múzeum (Südtiroler Archäologiemuseum), kde je Ötzi uložený, najalo detektíva. Návnada bola nahodená a médiá zareagovali, príbeh o vražde sa začal šíriť.

Najnovšie zistenia sú skôr príbehom úspešnej propagácie než novým objavom. Už dávnejšie vieme, že muž z ľadovca bol zavraždený, aj to, že pred smrťou jedol. Ostatné správy, ako napríklad úvaha, že sa Ötzi zúčastnil šarvátky, a indície, že jeho vražda bola vlastne pomstou, sú však obyčajné a nepotvrdené špekulácie. Médiá po príbehu okamžite siahli. Múzeum v Bolzane dalo do obehu známe informácie, ktoré určite prispejú k jeho a k detektívovej propagácii, ale veľa nového sme sa nedozvedeli. Napriek tomu sa nenechajte znechutiť mojim „frflaním“ a ak pôjdete na dovolenku do Talianska, nenechajte si ujsť návštevu Ötziho.

 

Mgr. Branislav Kovár, PhD., vyštudoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Pôsobil v časopise Historická revue. Zúčastnil sa archeologických expedícií v Kuvajte, vo Francúzsku a v Guatemale. Pracuje v Archeologickom ústave SAV. Zároveň je šéfredaktorom portálu Historyweb.sk.

 

 

Internetové odkazy:

a)https://www.aktuality.sk/clanok/425618/z-podzemia-v-kahire-vylovili-devatmetrovu-sochu-je-vyznamna/

b) http://westerndigs.org/giant-skull-found-in-alaska-may-be-evidence-of-elusive-king-polar-bear-experts-say/

c) https://www.washingtonpost.com/news/speaking-of-science/wp/2017/03/22/ancient-romans-depicted-huns-as-barbarians-their-bones-tell-a-different-story/?utm_term=.2d6a9dceed6c

d) http://mongolschinaandthesilkroad.blogspot.com/2017/03/2000-year-old-warrior-armour-made-of.html

e) https://dennikn.sk/719026/po-hadke-ho-prenasledovali-a-strelili-odzadu-sipom-detektiv-riesil-zahadu-smrti-pravekeho-ladoveho-muza/

 

Obrazová príloha: Leipzig University, D. Raue, Via Magna, A. Gusev, Archeologický ústav SAV

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Archeologické novinky – júl 2017

Archeologické novinky – júl 2017

Ľudia prišli do Austrálie pravdepodobne skôr, ako sme si mysleli. Cunami z roku 2004 nebola jediná, ktoré zasiahla juhovýchodnú Áziu. V Mexiku objavili vežu postavenú z ľudských lebiek. Najnovšie archeologické výskumy neustále menia náš pohľad na minulosť. celý článok

Archeologické novinky – jún 2017

Archeologické novinky – jún 2017

Leto je najlepší čas pre archeológiu. Výskumy sa rozbehli a väčšina archeológov pracuje v teréne. celý článok

Novinky z archeológie – máj 2017

Novinky z archeológie – máj 2017

Archeológovia musia opäť meniť evolučný strom ľudí. V Egypte sa objavili viaceré zaujímavé nálezy. V lese Robina Hooda mali Vikingovia posvätné miesto a vedcom sa podarilo rekonštruovať podobu šamanky z Brna. Aký bol mesiac máj v archeológii? celý článok

Archeologické novinky – apríl 2017

Archeologické novinky – apríl 2017

Mnohé objavy v archeológii sa dnes už nezaobídu bez dobrého marketingu. Dnešný archeológ musí vedieť svoj výskum „predať“. Výborná reklama prinesie pozornosť a tá zasa ďalšie prostriedky na vedecký výskum. celý článok

Novinky z archeológie – február 2017

Novinky z archeológie – február 2017

Ako sa dá popularizovať archeológia, ukázala v Taliansku firma McDonald. Bádatelia zistili, že za kolapsom civilizácie Aztékov mohla byť baktéria salmonely. Slovenskí archeológovia začali ďalšiu výskumnú sezónu v Kuvajte. Mesiac február bol pre archeologický výskum viac ako zaujímavý. celý článok

Diskusia