Alexandria bola perlou Stredomoria

Publikované : 29.05.2018 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 2000

Antická Alexandria – z jedného uhla pohľadu centrum umenia a vzdelanosti a na strane druhej očami dávnych Rimanov vnímaná ako mesto rebélie a zhýralosti. Ako v skutočnosti vyzeralo mesto v časoch svojej vrcholnej slávy? Aký odkaz zanechali alexandrijskí učenci svetu? Čo spôsobilo pád civilizácie, ktorá svojou veľkoleposťou v mnohých oblastiach prekonala aj samotný Rím? Už túto stredu 30. mája 2018 o 17-tej hodine sa vydajú návštevníci Thurzovho domu spolu so slovenskou egyptologičkou Alexandrou Pastorekovou na dobrodružnú cestu poznávania jedného z najvýznamnejších miest antického sveta – Alexandrie.

 

Po minuloročnej horúcej jeseni v Stredoslovenskom múzeu, kedy návštevníci prednášok vďaka rozprávaniu popredných vedeckovýskumných pracovníkov Českého egyptologického ústavu v Prahe – Kataríny Arias a Martina Odlera objavovali tajomstvá starovekého Egypta, preberie štafetu egyptologička Alexandra Pastoreková, aby odhalila nevšedné tajomstvá a zaujímavosti záhadnej a bájami opradenej Alexandrie.

„Rím bol svojho času politickým hýbateľom sveta. Mozog aj srdce ríše však ležalo južnejšie, na brehoch Stredozemného mora, v meste Alexandria – centre vzdelanosti, umenia a obchodu. V meste, bez ktorého by sa Rím nebol nikdy stal tým, čím neskôr bol.“, objasňuje postavenie Alexandrie egyptologička Alexandra Pastoreková.

Alexander Veľký založil približne 70 miest, ktoré niesli jeho meno. V čom spočíva tajomstvo Alexandrie, ktorá ako jediná z miest založených Alexandrom Veľkým, je nepretržite osídlená až dodnes? Čo viedlo Alexandra k tomu, aby ju založil práve na brehoch Stredozemného mora? Odkaz jedného zo siedmich divov sveta – majáka na ostrove Fáros či vychýrenej alexandrijskej knižnice pretrval až do dnešných dní. Ako sa rozvíjal život v pradávnom meste, ktoré dramatické udalosti sa tu odohrali a čo viedlo k jeho pozvoľnému úpadku, aj o tom sa dozvedia návštevníci májového Stretnutia s minulosťou v Stredoslovenskom múzeu.

Na stretnutie s archeologičkou Českého egyptologického ústavu v Prahe, ktorá sa vo svojej práci špecializuje najmä na dobu rímsku v Egypte so zameraním na sochárske portrétne umenie a súčasne Banskobystričankou – Alexandrou Pastorekovou, ktoré sa uskutoční už najbližšiu stredu o 17-tej hodine v Thurzovom dome v Banskej Bystrici v rámci obľúbeného cyklu Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou, pozýva riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký.

 

 

Nasledujúci termín si môžete rezervovať pre ďalšie stretnutie s minulosťou:

27.6. 2018 o 17.00 hod. s historikom Pavlom Dvořákom na tému Koniec Turka na Slovensku

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Ako sa reštaurujú vzácne nálezy?

Ako sa reštaurujú vzácne nálezy?

Obľúbený prednáškový cyklus Čo sa skrýva v depozite začne vo februári už svoj IV. ročník, ktorý bude venovaný oslavám 130. výročia založenia Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici. celý článok

Kto boli Mayovia?

Kto boli Mayovia?

Starovekí Mayovia neustále vyvolávajú množstvo otázok a mnoho hypotéz. Často sa s nimi spájajú konšpiračné teórie o mimozemských návštevníkoch či o konci sveta. Táto kultúra je akýmsi magnetom pre záhadné teórie a posolstvá. Mayská civilizácia je opradená rúškom tajomstva a vzbudzuje v ľuďoch záujem celý článok

Čítali ste knihy Vojtecha Zamarovského?

Čítali ste knihy Vojtecha Zamarovského?

V roku 2019 si pripomenieme 100. výročie narodenia Vojtecha Zamarovského – spisovateľa literatúry faktu, vytrvalého popularizátora staroveku a tvorcu televíznych dokumentov o starovekých dejinách sveta. celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.