Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Alexander Veľký a míľniky jeho života

Publikované : 19.05.2013 | Zobrazení: 7715 |
4 minúty čítania

Alexander Veľký sa na svojom slávnom ťažení do Ázie zastavil v desiatkach miest. Dnes sa mnohí cestovatelia či dobrodruhovia vydávajú po jeho stopách a navštevujú miesta, ktorými veľký dobyvateľ sveta kedysi kráčal.

 

Pella, Grécko, 356 pred Kr.

Grécka Pella na severe krajiny nepatrí medzi najnavštevovanejšie miesta, no určite sa radí medzi najdôležitejšie. Pella bola hlavným mestom Macedónskeho kráľovstva a sídlom panovníka Filipa II. Jeho syn Alexander Veľký sa priamo tu v roku 356 pred Kr. narodil. Kde inde je lepšie začať cestu po Alexandrových stopách než na mieste, kde on po prvýkrát ucítil silu slnečných lúčov? S nástupom Rímskej ríše začalo mesto upadať až sa Pella premenila na ruiny a jej srdce v podobe Agory zdobí šesť bielych stĺpov s mozaikami.

 


 

Efez, Turecko, 334 pred Kr.

Potom ako Alexander Veľký prekročil Helespont a vydal sa na dobývanie Ázie, sa v roku 334 pred Kr. zastavil v slávnom Efeze, odkiaľ pokračoval na juh do mesta Milétos. Efez je jedným z najznámejších miest staroveku vďaka obrovskému chrámu bohyne Artemis, ktorý patril medzi sedem divov starovekého sveta, a Celziovej knižnice z rímskej epochy.

 


 

Gordion, Turecko, 333 pred Kr.

V roku 333 pred Kr. sa Alexander Veľký so svojou armádou dostal do mesta Gordion. Preslávil ho legendárny kráľ Frýgie Midas. Gordion a osoba Alexandra Veľkého vstúpili do histórie a prežili do dnešných dní vďaka známemu gordickému uzlu, ktorý mal dobyvateľ podľa legendy preťať. Starý príbeh hovoril o tom, že komu sa podarí uzol rozviazať, ten sa stane vládcom Ázie. Dnešné ruiny Gordionu ležia neďaleko dedinky Yassihöyük asi hodinu a pol cesty do Ankary. Najvýznamnejšou pamiatkou areálu je tzv. hrobka kráľa Midasa s obrovskou hrobovou komorou.

 


 

Arwad, Sýria, 333 pred Kr.

V novembri 333 pred Kr. sa Alexander stretol s perzským kráľom Dareiom III. v slávnej bitke pri starovekom meste Issus. Vojsko pod vedením macedónskeho kráľa zvíťazilo a postupovalo na juh Blízkeho východu. Koncom roku 333 pred Kr. sa Alexander Veľký zastavil na ostrovčeku Aradus (dnešný Arwad) len pár kilometrov od sýrskeho pobrežia. Arwad je jediným ostrovom Sýrie a vo svetle dejín zažiaril aj počas križiackych vojen. Ostrov sa stal totiž posledným franským miestom na celom Blízkom východe predtým, než v roku 1302 padol do rúk moslimov.

 


 

Byblos, Libanon, 332 pred Kr.

Január 332 pred Kr. prežil Alexander Veľký na stredomorskom pobreží dnešného Libanonu v starobylom meste Byblos. Hovorí sa o ňom ako o jednom z najstarších miest sveta. Každý z veľkých národov tu nechal svoje stopy. Obyvatelia udržiavali významné styky s Egypťanmi a pod nadvládou Feničanov sa z mesta stalo významné obchodné centrum. Lode z jeho prístavov križovali celé Stredozemné more, odtiaľto sa obchodovalo s najznámejšími mestami. Feničanov vystriedala Asýria, ktorá si začala Byblos nárokovať, no netrvalo dlho a objavili sa Peržania. Ich nadvláda trvala až do čias, keď sa na scéne dejín objavil Alexander Veľký. Uchmatol Byblos pod grécku nadvládu a to znamenalo aj obdobie ďalšej prosperity, pretože sa odtiaľto vyvážal vzácny purpur.

 


 

Perzepolis, Irán, 330 pred Kr.

Potom ako Alexander Veľký prešiel Levantu, zavítal do Egypta a znova sa vrátil na juh dnešného Turecka, ocitol sa v roku 331 pred Kr. pri mieste zvanom Gaugamely (neďaleko dnešného irackého Arbilu). Po dvoch rokoch sa stretol vo veľkej bitke s perzským kráľom Dareiom III., ktorého dokázal poraziť a získal veľkú časť Perzie a Mezopotámie. Alexander sa dostal do Perzie a v roku 330 pred Kr. sa so svojím vojskom ocitol v Perzepolise, výkladnej skrini celej ríše, ktorej vdýchol život Dareios I. Dodnes nie je zrejmé, či išlo o nehodu alebo sa chcel Alexander pomstiť Peržanom za vypálenie aténskej Akropoly počas grécko-perzských vojen. Jednako však Perzepolis zišiel zo sveta v plameňoch.

 


 

Samarkand, Uzbekistan, 329 pred Kr.

Rok a pol trvalo Alexandrovi, kým opustil Perzepolis, prešiel severnou Perziou, navštívil miesta dnešného Afganistanu a prekročil bájnu rieku Oxus (dnešná Amudarja), aby sa v júni 329 pred Kr. dostal do mesta Marakanda. Už v 7. storočí pred Kr. tu existovala Sogdiana, ale s príchodom Alexandra a jeho podmanením mesta začala ešte viac prosperovať. Spoločne s Bucharou patrili k najvýznamnejším miestam na celom okolí a neskôr sa stali dôležitými bodmi na legendárnej Hodvábnej ceste. Dnes je Samarkand najpozoruhodnejším mestom Uzbekistanu, s pamiatkami, za ktorými chodia ľudia z celého sveta. Je tu pochovaný obávaný dobyvateľ Timur Veľký a o námestí Registan sa hovorí, že patrí k najkrajším na svete.

 


 

 

Mgr. Tomáš Kubuš vyštudoval klasickú archeológiu, no po skončení štúdia začal pôsobiť ako sprievodca pre cestovnú kanceláriu, v ktorej sa špecializuje na islamské krajiny severnej Afriky, Blízkeho a Stredného východu a centrálnej Ázie. Okrem sprevádzania často podniká cesty na vlastnú päsť, kde čerpá námety na cestovateľské reportáže pre viaceré týždenníky či mesačníky. Ak necestuje, zdržiava sa v priestore medzi Bratislavou a Prievidzou.

 

Foto: T. Kubuš

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Mozaiková výzdoba v Itálii v období Rímskej rep.

Mozaiková výzdoba v Itálii v období Rímskej rep.

História mozaík siaha až do obdobia asi 2000 pred Kr., keď sa v oblasti Mezopotámie a Anatólie používali na tvorbu mozaík terakotové kužele zatlačené do plôch. celý článok

Čo by sa stalo, ak by Alexander Veľký zaútočil na Rím?

Čo by sa stalo, ak by Alexander Veľký zaútočil na Rím?

V súčasnosti sú veľmi populárnymi rôzne „alternatívne“ výklady faktov, ktoré často siahajú až hlboko do minulosti a pomáhajú pri vytváraní najrôznejších mýtov. celý článok

Víťazný spánok Alexandra Veľkého

Víťazný spánok Alexandra Veľkého

Vybojoval Alexander Veľký svoje najväčšie víťazstvo vďaka výdatnému spánku? Zdanlivo nesúvisiaci výskum vedcov zo švédskej univerzity v Uppsale naznačuje, že do istej miery k nemu mohol prispieť. celý článok

Koľko stála Alexandrova výprava do Perzie?

Koľko stála Alexandrova výprava do Perzie?

Ťaženie Alexandra Veľkého je plné úžasných vojenských výkonov, brilantných veliteľských rozhodnutí a prečudesných dobrodružstiev vo vzdialenom svete. celý článok

Najkráľovskejší obraz na svete

Najkráľovskejší obraz na svete

Takmer teatrálna kulminácia stretu dvoch svetov s najvyšším emocionálnym vypätím na jednej strane a s chladnou surovosťou na strane druhej. Dráma, zobrazená na ploche osemnásť metrov štvorcových, ktorú slávny archeológ Ludwig Curtius označil za „najkráľovskejší obraz na svete“. celý článok

Diskusia