Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Alexander Veľký

Publikované : 25.04.2013 | Zobrazení: 5711 |
3 minúty čítania

Drahí čitatelia a fanúšikovia HistoryWeb.sk,

po mesiaci na bojiskách druhej svetovej vojny, „pochodujúc“ za pancierovými divíziami Tretej ríše, spoznali sme zastreté osudy tých, ktorých údelom bola nakoniec prehra či smrť. Z histórie vieme, že každý sen o veľkej ríši postavenej na zbraniach jej tvorcov sa nakoniec aj tak stane nočnou morou pre všetky zúčastnené strany. Impériá ovládané jednotlivcami sa rútia, zvlášť keď je charakter a motivácia ich predstaviteľov diametrálne odlišná. Inak to nebolo ani v období prvej „európskej“ honby za superveľmocou, rozprestierajúcou sa viac v Ázii ako na starom kontinente – honby za impériom stojacom a padajúcom na mene jedného človeka – Alexandra Veľkého.

Alexander bol nepochybne jedným z najvplyvnejších, ak nie najinšpiratívnejším „vojakom šťasteny“, ktorého vzývali takmer všetky mocichtivé osobnosti svetových dejín. A nebolo ich málo. Rímsky vojvodca Gnaeus Pompeius si v senáte doslova „vydupal“ titul Magnus (Veľký), ktorý ho mal ideologicky zblížiť s macedónskym vojvodcom. Caesar neskrývane žiarlil na Alexandrove úspechy – až tak, že tesne pred svojou smrťou plánoval obrovskú inváziu na východ. Ľudovít XIV. sa neraz nechal portrétovať v žiarivej zbroji Alexandra Veľkého, Kráľa Slnko helenistického sveta. A hrdinovia Kiplingovho románu „The Man who would be a King“ sa mohli len predstieranou príbuznosťou s Alexandrom stať vládcami kmeňov v odľahlom Afganistane 19. storočia.

Alexandrovo dedičstvo dnes zasahuje krajiny vzdialené jeho ríši. O tom, kým je pre západnú spoločnosť 20. a 21. stor. a prečo ho vnímame skôr v pozitívnom svetle, hovorí článok „Alexander a My“ od Františka Hříbala.

Alexander vraj kedysi povedal, že jedine spánok a sex mu pripomínajú jeho smrteľnosť. Zvlášť o druhej záležitosti, resp. o životných láskach macedónskeho dobyvateľa bude článok Diany Olexovej s názvom „Ženy, čo nenávidia ženy“.

Príspevok Pavla Minarčáka „Výprava do neznáma“ sa zase vracia k Alexandrovej indickej expedícii, pri ktorej sa ťaženie proti Perzskej ríši zmenilo na riskantné dobrodružstvo hľadajúce hranice sveta. Dobrodružstvo, ktoré smerovalo skôr k najväčšej (a jedinej) Alexandrovej porážke – k vzbure vlastných mužov.

O tom, prečo najznámejšia Alexandrova podobizeň spolu s príbehom jeho víťazstva pochádza z Pompejí, bude článok „Najkráľovskejší obraz na svete“ (František Hříbal). Nakoniec sa spolu s fotografiami cestovateľa Tomáša Kubuša vyberieme na miesta úzko spojené s Alexandrovou životnou anabázou.

Hlavnú tému budú, samozrejme, i teraz sprevádzať zaujímavé články z rôznych historických období. Pri antike ostaneme v klasicko-archeologickom texte od Aleša Kubuša o „Mozaikovej výzdobe v Itálii z obdobia Rímskej republiky“.

O tom, že „Kuša – diablova zbraň“ nebola len nástrojom loveckých kratochvíľ stredovekej aristokracie, odetej do slušivých kamizol a tesných pančúch, nás presvedčí článok Daniela Antoniho.

Paľo Satko nás zoznámi so zaujímavou uhorskou legendou o „Sv. Margite a Turínskom plátne“ a o tom, kto stál pri zrode európskeho bankového systému, nám v článku „Florencia a pôvod bankovníctva“ prezradí Braňo Kovár. To, že posledné výstrely vo vojne o nezávislosť amerických kolónií zaburácali síce pri Yorktowne, ale konflikt s Britániou pokračoval ešte v roku 1812, povie príspevok „Neznáma britsko-americká vojna“ od Romana Mocpajchela.

Pre tých, ktorým bude predsa len „chýbať“ druhá svetová vojna, pripravil Miroslav Barič historicko-technický článok o „Desiatich najúspešnejších tankoch“ tohto desivého konfliktu.

Nakoniec sa vyberieme k trochu k iným dejinám a v zaujímavom umenovednom článku od Michaely Jenisovej odhalíme „Čistú dušu Andyho Warhola“ a jeho náboženské presvedčenie prestupujúce dielami pop-artu.

Na záver mi dovoľte zaželať vám príjemné chvíle pri čítaní HistoryWebu, či už s Alexandrom Macedónskym, alebo s pre vás veľkými postavami histórie.

 

 

 

František Hříbal

 

 

Obrazová príloha: Warner Bros, Intermedia Films, Pacifica Film

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Víťazný spánok Alexandra Veľkého

Víťazný spánok Alexandra Veľkého

Vybojoval Alexander Veľký svoje najväčšie víťazstvo vďaka výdatnému spánku? Zdanlivo nesúvisiaci výskum vedcov zo švédskej univerzity v Uppsale naznačuje, že do istej miery k nemu mohol prispieť. celý článok

Koľko stála Alexandrova výprava do Perzie?

Koľko stála Alexandrova výprava do Perzie?

Ťaženie Alexandra Veľkého je plné úžasných vojenských výkonov, brilantných veliteľských rozhodnutí a prečudesných dobrodružstiev vo vzdialenom svete. celý článok

Alexander Veľký a míľniky jeho života

Alexander Veľký a míľniky jeho života

Alexander Veľký sa na svojom slávnom ťažení do Ázie zastavil v desiatkach miest. Dnes sa mnohí cestovatelia či dobrodruhovia vydávajú po jeho stopách a navštevujú miesta, ktorými veľký dobyvateľ sveta kedysi kráčal. celý článok

Najkráľovskejší obraz na svete

Najkráľovskejší obraz na svete

Takmer teatrálna kulminácia stretu dvoch svetov s najvyšším emocionálnym vypätím na jednej strane a s chladnou surovosťou na strane druhej. Dráma, zobrazená na ploche osemnásť metrov štvorcových, ktorú slávny archeológ Ludwig Curtius označil za „najkráľovskejší obraz na svete“. celý článok

Chronologický prehľad udalostí

Chronologický prehľad udalostí

Chronologický prehľad udalostí celý článok

Diskusia