Aký bol vplyv starovekého Egypta na Rimanov?

Publikované : 21.11.2017 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 1895

Pri predstave starovekého Egypta sa nám v mysliach vybaví veľkolepá a slávna civilizácia, ktorá nám zanechala hlboké a neprebádané more múdrostí a podnetných  myšlienok. Egypt už po stáročia fascinuje ako odbornú tak aj laickú verejnosť. Aj napriek tomu, že je to veľmi diskutovaná a skúmaná téma, stále sa vynára množstvo nezodpovedaných otázok, tajomstiev a mýtov o tejto tajomnej civilizácii. To je jeden z dôvodov, prečo sa nezisková spoločnosť Centrum pre religionistiku a historické štúdiá (CEREHIS) rozhodla túto jeseň, v spolupráci so Štátnou Vedeckou knižnicou v Košiciach, zorganizovať cyklus prednášok pod názvom ,,Košická egyptologická jeseň“.

 

Druhá z uvedeného cyklu prednášok pod názvom ,,Staroveký Egypt a Rimania“ sa uskutoční 22.11. 2017 o 16:30 v Kultúrno-vzdelávacom centre Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach na Pribinovej ulici č. 1.

Spoločnú históriu a vzájomné fungovanie dvoch najväčších civilizácií poslucháčom vo svojej prednáške priblíži Mgr. Tatiana Votroubeková z Karlovej Univerzity v Prahe.

Čo sa stalo, keď sa stretli dve najpozoruhodnejšie kultúry staroveku? Dokázali fungovať vo vzájomnej interakcii, alebo boli odsúdené na boj a neustále konflikty? Mohli vôbec také rozdielne a hrdé národy navzájom spolupracovať a rozvíjať sa? Akým spôsobom sa navzájom ovplyvnili? Tatiana Votroubeková vysvetlí nazeranie Rimanov na mýtický a záhadný Egypt. Dozviete sa, ako sa egyptskej kultúre podarilo preniknúť do hĺbky veľkolepého Ríma a do sŕdc, duší a domovov rímskych občanov. Prednáška bude zameraná na odkrytie spoločných tajomstiev týchto rivalov, spojencov, bratov a nepriateľov. V histórií ľudstva môžeme len veľmi zriedka vidieť podobný vzťah tak rozdielnych národov a kultúr, ako tomu bolo práve v období, keď sa Egypt stal súčasťou Rímskeho impéria. Ktovie, ako by dnešný svet vyzeral dnes, ak by sa tak nestalo?

Pozývame Vás na návrat v čase až do čias Rímskej Ríše v období najväčšieho rozmachu a pozrite sa spolu s nami na spolužitie Starovekých Egypťanov a Rimanov.

Všetky detailnejšie informácie o cykle Košická Egyptologická Jeseň nájdete na webovej stránke Centra pre religionistiku a históriu a taktiež na facebooku.

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Ako sa reštaurujú vzácne nálezy?

Ako sa reštaurujú vzácne nálezy?

Obľúbený prednáškový cyklus Čo sa skrýva v depozite začne vo februári už svoj IV. ročník, ktorý bude venovaný oslavám 130. výročia založenia Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici. celý článok

Kto boli Mayovia?

Kto boli Mayovia?

Starovekí Mayovia neustále vyvolávajú množstvo otázok a mnoho hypotéz. Často sa s nimi spájajú konšpiračné teórie o mimozemských návštevníkoch či o konci sveta. Táto kultúra je akýmsi magnetom pre záhadné teórie a posolstvá. Mayská civilizácia je opradená rúškom tajomstva a vzbudzuje v ľuďoch záujem celý článok

Čítali ste knihy Vojtecha Zamarovského?

Čítali ste knihy Vojtecha Zamarovského?

V roku 2019 si pripomenieme 100. výročie narodenia Vojtecha Zamarovského – spisovateľa literatúry faktu, vytrvalého popularizátora staroveku a tvorcu televíznych dokumentov o starovekých dejinách sveta. celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.