Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Aký bol Achilles očami Patrokla?

Publikované : 20.03.2020 | Zobrazení: 1492 |
3 minúty čítania

Achilles patrí medzi najznámejších a najslávnejších mytologických hrdinov. Jeho príbeh sa pokúsila prerozprávať americká autorka Madeline Millerová.

 

Madeline Millerová je známa slovenskému čitateľovi hlavne vďaka románu Kirké. Autorka sa na univerzite venovala štúdiu starovekej literatúry, na Yale School of Drama sa špecializovala na adaptáciu klasických príbehov do modernej formy. Počas posledných 10 rokov vyučovala stredoškolákov latinčinu, gréčtinu a Shakespeara. Možno práve vďaka svojmu „životopisu“ dokáže úspešne adaptovať staroveké mýty.

Na konci minulého roku vyšla vo vydavateľstve Tatran aj autorkina prvotina – Spev o Achillovi. Kniha bola hlavne v amerických rebríčkoch predajnosti veľmi vysoko a pozbierala aj niekoľko prestížnych knižných cien. Ide skutočne o dobrú adaptáciu starovekého mýtu?

Achilles sa najčastejšie spája s dielom gréckeho umelca Homéra, ktorý vo svojej Iliade opisoval mytologicko-historický konflikt trójska vojna. Presnejšie, Homér opisuje len časť vojny. Achilles vystupuje ešte v ďalších dielach, písali o ňom básnici a dramatici – Quintus zo Smyrny, Aischylos, Euripides, Vergílius, Ovídius  a ďalší. Achillom bolo presiaknuté aj antické umenie a spomínajú ho mnohí starovekí historici. Okrem toho sa do tejto mytologickej postavy radi štylizovali niektoré osobnosti, typickým príkladom bol Alexander Veľký.

 

Hlavná postava Patroklos

Madeline Millerová sa vo svojej verzii mýtu držala známych historických prameňov, ktoré však poskytujú dostatočný priestor pre doplnenie. Dej rozpráva z pohľadu Achillovho priateľa a milenca Patrokla. Je dobré, že autorka nešla cestou niektorých populárnych seriálov a filmov, ktoré sa pokúšali zobraziť Achilla len ako heterosexuálneho jedinca. Homosexualita v niektorých formách totiž patrila v starovekom Grécku k bežným súčastiam života. Navyše o mileneckom vzťahu medzi Achillom a Patroklom písal už Platón.

Autorka na rozdiel od Homéra vyzdvihla postavu Patrokla a jeho lásku k partnerovi. Bez Patrokla by nebolo Achilla. Millerová prerobila Iliadu do moderného a čitateľného príbehu, aj keď dej knihy sa „rozbieha“ trochu pomalšie. Už od začiatku je v knihe prítomná veľká dávka fatalizmu, hrdinovia akoby „tušili“, kam smerujú ich cesty. Samozrejme, čitateľ, ktorý pozná Homéra, už pozná i mnohé odpovede.

Spev o Achillovi sa začína na pytačkách o krásnu Helenu, dcéru kráľa Tyndarea. O jej priazeň sa uchádzajú mnohí slávni grécki hrdinovia a králi. Tu sa aj prvý raz stretávame s rozprávačom Patroklom. Dej potom pokračuje nešťastným vyhnanstvom rozprávača na dvor fthíjskeho kráľa Pelea, kde sa stretáva so svojim priateľom Achillom. Príbeh pokračuje detstvom a dospievaním oboch hrdinov až očakávane vyvrcholí trójskou vojnou.

 

Historické reálie

Madeline Millerová sa v knihe často a presne drží historických prameňov, dopĺňa hlavne časti, ktoré nepoznáme, pretože sa nám nezachovali. Po historickej stránke sa autorke nedá nič vyčítať. Samozrejme, veľmi pozorný čitateľ nájde drobné nezrovnalosti vo vytvorenom mytologickom svete, ktoré však nestoja za to, aby som na ne upozorňoval. Samotný Homér opisoval udalosti, ktoré sa odohrali pred stovkami rokov, reáliami, ktoré poznal z vlastnej súčasnosti.

Ako som už uviedol, Spev o Achillovi sa rozbieha trochu pomalšie, neskôr však dej plynulo plynie až k svojmu vyvrcholeniu. Autorka zvládla pospájať jednotlivé zachované fragmenty príbehu do nového rozprávania. Nevýhodu však možno majú tí (čo bude asi väčšina čitateľov HistoryWeb.sk), ktorí poznajú Homérovu Iliadu, pretože budú vopred vedieť, aký je koniec príbehu. I keď mne to až tak neprekážalo. Madeline Millerová výborným spôsobom prerozprávala staroveký mýtus, možno aj samotný Homér by si ho rád prečítal.

 

Branislav Kovár

 

 

Madeline Millerová: Spev o Achillovi. Bratislava : Tatran, 2019. 272 strán, tvrdá väzba s prebalom. ISBN 9788922219934.

 

 

 

Obrazová príloha: Tatran, Madeline Millerová

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Má riešenie konfliktu v Palestíne nejakú nádej?

Má riešenie konfliktu v Palestíne nejakú nádej?

Yossi Klein Halevi sa vo svojej zbierke fiktívnych listov vrúcnymi slovami prihovára svojmu neurčitému, no zároveň veľmi konkrétnemu palestínskemu susedovi. Môžu padnúť na úrodnú pôdu? celý článok

Aké boli „bestsellery“ v starovekom Egypte?

Aké boli „bestsellery“ v starovekom Egypte?

Naše vnímanie sveta starovekého Egypta je z veľkej časti ovplyvnené chronicky známymi pamiatkami, udalosťami a osobnosťami či náboženskými predstavami zhmotnenými v jedinečnom umení. Jedným z najväčších pokladov, ktorý nám však táto kultúra zanechala a ktorý doteraz mnohí neobjavili, je literatúra. celý článok

Postapokalyptický svet Sivého dymu veští nepeknú budúcnosť

Postapokalyptický svet Sivého dymu veští nepeknú budúcnosť

Európska únia sa rozpadla, nacionalizmus vzrástol, spory obyvateľov krajín strednej a východnej Európy sa znova vyhrotili. Slovensko je vo vojne s Maďarskom, Poľsko devastuje občianska vojna. Vitajte v postapokalyptickom svete Ziemowita Szczereka a jeho knihy Sivý dym. celý článok

Zámerom sionizmu bolo presídliť Židov, nie vykoreniť Palestínčanov

Zámerom sionizmu bolo presídliť Židov, nie vykoreniť Palestínčanov

HistoryWeb.sk v spolupráci s vydavateľstvom HADART Publishing Vám prináša ukážku z knihy Listy môjmu palestínskemu susedovi z pera izraelského autora Yossiho Kleina Haleviho. Obsahuje súbor fiktívnych listov, ktoré sú adresované nie až tak fiktívnym susedom – Palestínčanom. celý článok

Dozrel čas na nový prístup k čechoslovakizmu?

Dozrel čas na nový prístup k čechoslovakizmu?

Vyše dvoch rokov spolupracovali špičkoví slovenskí a českí historici v rámci spoločného projektu. Výsledkom je zaujímavá kniha o fenoméne čechoslovakizmu. celý článok

Diskusia