Ako vyzeral staroveký vládca z Peru?

Publikované : 06.10.2016 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 4352

Vedci rekonštruovali tvár starovekého vládcu z južne Ameriky. Ide o známeho pána zo Sipánu. Ako vyzeral tento juhoamerický aristokrat?

 

Pán zo Sipánu patril k vládcom tzv. močickej kultúry. Pochovali ho niekedy v 3. storočí po Kr. Jeho telo patrí medzi známe juhoamerické múmie močickej kultúry. Objavili ho na lokalite Huaca Rajada v severnom Peru. Patrí medzi najznámejšie archeologické objavy v juhoamerickej archeológii.

Múmiu panovníka pochovali s veľkou posmrtnou výbavou v hrobovom komplexe. Na základe analýzy milodarov si bádatelia myslia, že pochovaný patril k absolútnej mocenskej elite vtedajších čias a pravdepodobne ovládal rozsiahle územia na severe Peru. Vládca zo Sipánu bol pochovaný s veľkou zlatou polmesiacovitou čelenkou, so zlatou posmrtnou maskou a s náhrdelníkmi zloženými zo šestnástich zlatých diskov. Okrem tohto klenotu, tu mal viaceré ďalšie zlaté a strieborné výrobky (náušnice, nášivky).

Pán zo Sipánu nebol v svojej hrobke sám. Na ceste na druhý svet ho sprevádzalo šesť ľudí, z toho tri ženy v slávnostných rúchach (možno manželky alebo konkubíny), ďalej dvaja muži s amputovanými nohami a jedno dieťa. Okrem ľudí sa tu našli ešte kosti psa a dve lamy.

Kultúra múmii

Močická kultúra (najväčší rozkvet zažila medzi rokmi 100 až 700 po Kr.) je pre archeológov a historikov stále záhadou. Nevieme nič povedať o pôvode jej nositeľov, ani akí používali politický a náboženský systém. Nezachovali sa po nej žiadne výrazné písomné pamiatky. Neznáme sú aj dôvody jej zániku niekedy na začiatku 9. stor. Príčiny sa hľadajú v prírodných katastrofách (zemetrasenie, potopy a sucho), ktoré viedli k vojenským konfliktom.

Vieme však, že ľudia močickej kultúry dokázali stavať masívne tehlové pyramídy. Technologická vyspelosť sa prejavila aj v stavbe zavlažovania, ktoré bolo životne dôležité v suchých podmienkach vtedajšieho Peru. Ku kultúre patrili aj talentovaní remeselníci, čo sa prejavilo hlavne pri výrobe šperkov.

 

 

 

 

 

 

Rekonštrukcia vzhľadu

Vedecký tím archeológov a forezných antropológov sa pomocou počítačového softvéru pokúsil rekonštruovať výzor pána zo Sipánu. Okrem rekonštrukcie tváre sa overili niektoré staršie informácia o panovníkovi (výška, vek, artritída na chrbtici, stav zubov). Išlo o svalnatého muža vo veku okolo 45 až 55 rokov. Na svoju dobu bol celkom vysoký, meral 1,67 m. Na rozdiel od svojich podaných, mal dobrý stav zubov. I to je dôkaz, že patril medzi miestnu elitu, pretože bežní obyvatelia starovekého Peru, používali svoje zuby ako „pracovný nástroj“ a často ich mali zničené.

Výkon antropológov je o to viac famózny, že kostra vládcu zo Sipánu bol ešte v minulosti rozbitá. Jeho lebka bola rozdrvená na 96 kúskov. Brazílski a peruánski špecialisti kosti zlepili, lebku nafotili z viacerých uhľov a digitalizovali. Následne pomocou počítačových programov rekonštruovali tvár. Vďaka tomu poznáme skutočný vzhľad panovníka zo starovekého Peru.

 

Branislav Kovár

 

Internetové odkazy:

a) http://www.archaeology.org/news/4858-160922-peru-sipan-reconstruction

b) http://www.realmofhistory.com/2016/09/24/face-lord-of-sipan-digitally-reconstructed/

c) http://www.andina.com.pe/ingles/noticia-lord-of-sipan%E2%80%99s-face-reconstructed-using-3d-imaging-632022.aspx

d) http://www.go2peru.com/peru_guide/chiclayo/lord_sipan.htm

e) http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3800028/Lord-Sip-n-brought-life-reconstruction-2-000-year-old-skull.html

Obrazová príloha: Carter news

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Muž, ktorý zmenil Spartu a porazil Atény

Muž, ktorý zmenil Spartu a porazil Atény

Plútarchos zaradil Lysandra do svojich životopisov slávnych Grékov a Rimanov a porovnával ho v nich so samotným Corneliom Sullom. Gréckeho životopisca nezaujímali iba úspechy osobností, ale predovšetkým ich povahy. celý článok

Čierni faraóni ovládli Egypt

Čierni faraóni ovládli Egypt

Dejiny a kultúra starovekého Egypta boli odjakživa úzko späté s dejinami Núbie, teda aj veľkej časti dnešného severného Sudánu. Existovalo dokonca obdobie, kedy sa váha moci presunula na juh a núbijskí panovníci usadli na egyptský trón. celý článok

Svätý Mikuláš zachránil dievčatá pred prostitúciou

Svätý Mikuláš zachránil dievčatá pred prostitúciou

Kto bol svätý Mikuláš a čo vieme o ňom z historického hľadiska povedať? Informácie o Mikulášovi by sa v prameňoch dali zhrnúť do jedného odseku. Takáto stručnosť je oprávnená, keďže o tejto postave, napriek jej súčasnej popularite, nevieme povedať veľa. celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.