Ako to bolo s upírmi v dejinách Európy?

Publikované : 23.01.2018 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 1366

Stredoslovenské múzeum aj v roku 2018 pokračuje v obľúbenom prednáškovom cykle  – Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou. Už najbližšiu stredu 24.1. 2018 o 17-tej hodine predstaví popredná slovenská  etnologička Katarína Nádaská rôzne mýty ale aj fakty o bytostiach, ktoré ani po smrti nenašli svoj pokoj a stále sa vracali do sveta živých – o upíroch v dejinách Európy.

Zobúdzanie vampíra (Predčasný pohreb – A. Wiertz)

Už po tretí raz príde návštevníkov Stretnutí s minulosťou pod Zelenou klenbou do svojho „kumštu“ zasvätiť Katarína Nádaská, ktorá sa dlhodobo venuje popularizácii etnológie, a to najmä tradíciám a zvykom v slovenskej ľudovej kultúre. Nielen jej publikačná, ale aj pedagogická či výstavná činnosť, ktorá vychádza z terénnych výskumov, si získala priazeň v radoch odbornej i laickej verejnosti.

 

Kde až siahajú korene ľudovej viery v upírov?

Čo si predstaviť pod pojmom fenomén vampirizmu?

Kto bol v minulosti považovaný za upíra?

Aký je archetyp folklórneho upíra?

Prečo sú filmové spracovania upírstva také populárne?

 

Ak sa chcete dozvedieť viac o upíroch v dejinách Európy, určite si dátum 24. január poznačte do kalendára. Práve v tento deň o 17-tej hodine autorka populárnych kníh, vysokoškolská pedagogička a etnologička Katarína Nádaská priblíži návštevníkom Stredoslovenského múzea okrem iného aj opatrenia našich predkov proti návratu mŕtvych zo záhrobia.

 

Téma januárovej prednášky nadväzuje na aktuálnu výstavu v Thurzovom dome – Keď zubatá kosu brúsi. Etnografickú výstavu zobrazujúcu zvyky našich predkov pri úmrtí si môžu pozrieť návštevníci až do konca februára, pripomína riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký a zároveň dodáva, že autorka výstavy a etnologička múzea Jana Koltonová zasvätí návštevníkov do magických pohrebných rituálov našich predkov počas poslednej komentovanej prehliadky, vo štvrtok 8.2. 2018 o 16-tej hodine.

 Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou

Nasledujúce termíny si môžete rezervovať pre ďalšie rande s minulosťou:

28.2. 2018 o 17.00 hod. s historikom Romanom Holecom na tému Švajčiarsky vrch pravdy a Slovensko

28.3. 2018 o 17.00 hod. s historičkou Tünde Lengyelovou na tému Každodenný život šľachty, odievanie, obydlie, hygiena a zábava.

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Významný zlatník mal dielňu v Banskej Bystrici

Významný zlatník mal dielňu v Banskej Bystrici

Pri pohľade z okna sa môže zdať, že ulice miest sa zrazu odeli do zlata – všade žiaria vianočné svetlá, sviece, ligotavé ozdoby. Aj decembrové odkrývanie tajomstiev depozitu Stredoslovenského múzea sa bude niesť v rovnako honosnom duchu. celý článok

Aké bolo tajomstvo remeselníkov v starom Egypte?

Aké bolo tajomstvo remeselníkov v starom Egypte?

Starovekí Egypťania právom vzbudzujú úctu a akúsi bázeň až do dnešných dní. Ľudí Egypt a jeho história dodnes fascinuje. Pri predstave starovekého Egypta sa nám v mysliach vybaví veľkolepá a slávna civilizácia, ktorá nám zanechala hlboké a neprebádané more múdrostí a podnetných myšlienok. celý článok

Cintoríny ukrývajú našu kultúru

Cintoríny ukrývajú našu kultúru

Prelom októbra a novembra sa už tradične spája so spomienkou na zosnulých a hojnými návštevami miest ich posledného odpočinku. Cintoríny však ukrývajú omnoho viac. celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.