Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Ako sme tu žili

Publikované : 24.05.2016 | Zobrazení: 2465 |
2 minúty čítania

Stretnutie s minulosťou pod Zelenou klenbou s Vladimírom Bártom

 

Stredoslovenské múzeum aj v mesiaci lásky pozýva na Stretnutie s minulosťou pod Zelenou klenbou milovníkov histórie, hrdých Banskobystričanov, ale aj všetkých zvedavcov, ktorých zaujímajú príbehy zaprášené časom. Už túto stredu 25. mája 2016 o 17-tej hodine sa vyzná zo svojho vzťahu k mestu pod Urpínom vydavateľ, fotograf, publicista a jeden z autorov populárnej edície Ako sme tu žili Vladimír Bárta.

 

Už čoskoro na knižných pultoch pokračovanie Ako sme tu žili III.

Príďte si s nami zaspomínať na časy keď Bystrica bola ešte zahalená dymom z rušňov zo starej železnice, keď kráľovské kúpele praskali vo švíkoch, či na časy keď sa mestu pod Urpínom hovorilo aj slovenské Benátky z čias veľkých povodní v roku 1974. Spoznáte aj mestské zákutia, kde svojho času randili naši starí rodičia, nahliadnete do starých bystrických kaviarní a reštaurácií, v ktorých nebola núdza o dobrú zábavu a skvelú hudbu a vypočujte si aj zaujímavé spomienky pamätníkov. To všetko vám priblíži kolektív autorov knihy Ako sme tu žili I., II. a III. Návštevníkom májových Stretnutí s minulosťou pod Zelenou klenbou priblížia svoje spomienky na pozadí dobových, čiernobielych fotografií.

Publikácia s množstvom osobných výpovedí a s fotografiami z rodinných archívov starých Bystričanov s názvom Ako sme tu žili sa teší u čitateľov veľkej popularite, a preto sa nie je čo čudovať, že už v lete sa dostane na knižné pulty aj jej tretie pokračovanie. Návštevníci Stredoslovenského múzea doň nahliadnu ešte predtým než sa samotná kniha dostane do tlače.

Na malú ochutnávku spomienok ešte pred vydaním 3. dielu, ale aj oprášenie si pamäti pri čaji a káve v reprezentatívnych priestoroch Thurzovho domu, pozýva hosť májového Stretnutia s minulosťou Vladimír Bárta.

Rozprávanie, no najmä spomínanie nám svojim klavírnym majstrovstvom oživí Ivan Nagy – člen kapely, ktorá roztancovala nejednu spoločnosť v nočnom bare Národného domu a spomínať s nami bude aj Hana Kútiková – „hlas“ banskobystrického augusta 1968.

 

Nielen ľudia, ale aj domy majú svoj osud

Žiadny človek neprežije tak dlhý a na udalosti bohatý život ako historické stavby a dobové mestské budovy. Medzi takéto pamiatky bezpochyby patrí aj architektonický skvost renesančného banskobystrického námestia, dom s číslom 4. Dom nesie názov po jeho najslávnejšom majiteľovi – Thurzovi.

Thurzovci neboli len dobrými ťažiarmi, obchodníkmi a finančníkmi, ale vďaka ich citu pre umenie, architektúru a ich zmyslu pre krásu zrejme kúpili tento dom s unikátnou Zelenou sieňou. Vďaka ich prestavbe vznikol krásny renesančný dom, ktorý je klenotom námestia i samotného mesta, zdôrazňuje jedinečnú hodnotu Thurzovho domu riaditeľ múzea Roman Hradecký.

„Aj preto sme sa rozhodli touto aktivitou pre verejnosť zviditeľniť Zelenú sieň a tým aj Thurzov dom. Klenba Zelenej siene je light motívom cyklu stretnutí s autormi píšucimi o histórii, s osobnosťami z vedeckého, kultúrneho, ale aj spoločenského života, ktorí prijmú naše pozvanie aby sa o svoje vedomosti podelili s návštevníkmi nášho múzea,“ pozýva už na štvrté stretnutie v poradí riaditeľ SSM.

 

Knihy z Vydavateľstva AB ART press si môžu návštevníci Stredoslovenského múzea zakúpiť s podpisom ich vydavateľa – Vladimíra Bártu počas Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou už najbližšiu stredu v Thurzovom dome.

 

Nasledujúce dátumy si môžete rezervovať pre ďalšie rande s minulosťou:
29.6. 2016 o 17.00 hod. Eva a Marwan Al-Absi
: Svet spoza hidžábu

27.7. 2016 o 17.00 hod. Richard Senček : Tajomstvá medeného mesta v podzemí ukryté

31.8. 2016 o 17.00 hod. Katarína Nádaská : Mágia v ľudovej kultúre Slovenska

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Germánov na Slovensku priťahoval rímsky luxus bývania

Germánov na Slovensku priťahoval rímsky luxus bývania

V prvých storočiach nášho letopočtu ležalo územie Slovenska v tesnom susedstve Rímskej ríše. Miestne germánske kmene proti Rimanom bojovali, ale aj slúžili v ich armáde, obchodovali s nimi či posielali svojich synov na výchovu k Rimanom. celý článok

Luxusná keramika sa na územie Slovenska dovážala z Rímskej ríše

Luxusná keramika sa na územie Slovenska dovážala z Rímskej ríše

Po letnej prestávke odhalí Stredoslovenské múzeum ďalšie z klenotov a tajomstiev, ktoré ukrýva vo svojom depozite. Výnimočnú keramiku typickej červenohnedej farby známu pod názvom „terra sigillata“... celý článok

Čo znamenali pre Egypťanov oázy?

Čo znamenali pre Egypťanov oázy?

Egypt bol centrom života, či už politického, kultúrneho, spoločenského alebo obchodného. Mohli by sme povedať, že v minulosti sa všetko „točilo“ okolo tejto krajiny na Níle. Aj dnes patrí medzi najnavštevovanejšie miesta sveta a jeho sláva neupadla ani po stáročiach. celý článok

Vydá Tell el-Retábí ďalšie staroegyptské tajomstvá?

Vydá Tell el-Retábí ďalšie staroegyptské tajomstvá?

Slovenská časť poľsko-slovenského archeologického tímu začala v pondelok 19. augusta 2019 už jedenástu sezónu terénneho výskumu na egyptskej lokalite Tell el-Retábí. Odborníci tu budú pokračovať v odkrývaní hyksóskych pohrebísk a sídlisk, starých 3 600 až 3 700 až rokov. celý článok

Ako sa reštaurujú záhadné mortuáriá v múzeu?

Ako sa reštaurujú záhadné mortuáriá v múzeu?

Viete, čo sa ukrýva za záhadným názvom „mortuáriá“? Stredoslovenské múzeum má vo svojich zbierkach najväčšiu kolekciu mortuárií v rámci krajín bývalej habsburskej monarchie. celý článok

Diskusia