Ako sa volí pápež?

Publikované : 09.03.2018 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 1808

Pápež je mŕtvy! Kto zvíťazí vo voľbe medzi kardinálmi? Konkláve je napínavý thriller z prostredia katolíckej cirkvi.

 

Nová kniha Dana Browna momentálne kraľuje rebríčkom predajnosti. Minulý rok však vyšla kniha, ktorá trochu zostala v jej tieni – Konkláve. Angličan Robert Harris je okrem iného známy ako autor historických románov (trilógia o Cicerovi, Dôstojník a špión, Enigma alebo Fatherland). V najnovšom románe Konkláve sa venuje voľbe nástupcu na Petrovom stolci v Ríme.

Robert Harris dokáže vyvolať dostatočné napätie aj bez toho, aby v jeho diele vystupoval nejaký masový vrah. Nepotrebuje používať cliché, ktoré poznáme hlavne z prostredia kinematografie. Dej románu Konkláve je plynulý, zaujímavý a napínavý. Mohli by sme povedať, že Harrisov príbeh je akoby „tesne utkaný“, tak aby zostal napínavý a zároveň nevkĺzol do priemernosti. Knihu môžeme najlepšie charakterizovať ako kombináciu diela Niccola Machiavelliho s knihou Krstný otec a vylepšenú televíznym seriálom Borgiovci.

Konkláve (lat. clavis – kľúč, uzamknuteľná miestnosť) je v užšom slova zmysle označenie priestorov pre voľbu pápeža. V širšom slova zmysle ide kompletný postup voľby pápeža zhromaždením kardinálom zavedený druhým lyonským koncilom v roku 1274.

Na pozadí voľby pápeža sa odohráva dnes „obľúbený“ zápas medzi konzervativizmom a liberalizmom. Dobre to vidieť na jednotlivých kandidátoch na pápeža v knihe, ktorých ľahko stotožníme s rôznymi prúdmi v dnešnej katolíckej cirkvi.

 

Historizujúce motívy

Práve na pozadí prebiehajúcej konkláve po smrti posledného pápeža rozohral Robert Harris thrillerový príbeh. Posledný pápež nie v knihe presne pomenovaný, ale podľa mnohých znakov v jeho opise, ho môžeme stotožniť s dnešným Petrovým zástupcom Františkom. Prečo je však táto kniha zaujímavá pre čitateľov historickej literatúry?

Autor vložil do knihy mnohé informácie zo života už dnes zosnulých pápežov. Na pozadí voľby sa čitateľ nedozvie len mnohé dôležité historické údaje, ale aj rôzne zaujímavosti zo života pápežov. Ak niekto očakáva nejaké pikantné informácie, bude sklamaný. Autor napriek žánru neskĺzol do bulváru. Škoda, že Robert Harris píše hlavne o dejinách v 20. storočí a výrazne menej sa venuje staršej histórii.

 

Branislav Kovár

 

 

Robert Harris: Konkláve. Bratislava : Slovart 2017. 224 strán, pevná väzba s prebalom. ISBN: 9788055627991.

 

 

 

Obrazová príloha: Slovart

Ak si kúpite knihu cez odkazy zdieľané v tomto článku, dostaneme malú províziu na našu činnosť.

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Prečo idú chlapi do vojny?

Prečo idú chlapi do vojny?

Otázka, prečo idú chlapi do vojny, tak či onak formulovaná, stojí za nepreberným množstvom odborných štúdií, reportáží, úvah či rozmanitých prejavov umeleckej výpovede. celý článok

Alexander Mach bol srdcom fašista

Alexander Mach bol srdcom fašista

Necelých 40 rokov po jeho smrti sme sa konečne dočkali prvého kvalitného a komplexného životopisu jednej z najčernejších postáv slovenských dejín Alexandra Macha. Autorom je mladý historik Anton Hruboň a jeho kniha vychádza z dlhoročného výskumu v slovenských, českých a nemeckých archívoch. celý článok

Sienkiewicz sa nebál ani politickej konfrontácie

Sienkiewicz sa nebál ani politickej konfrontácie

Jeho meno je neodvratne späté s veľdielami poľskej beletrie. Ohňom a mečom, Potopa, Pan Wolodyjowski či Quo Vadis sú tituly, ktoré hladili poľskú dušu v časoch, keď sa kedysi hrdý národ hrbil pod vládou cudzích mocností. celý článok

Aké boli osmičkové roky v našich dejinách?

Aké boli osmičkové roky v našich dejinách?

Keď som pred takmer dvadsiatimi rokmi uvidel na pulte jedného kníhkupectva stáť knihu so zvláštnym názvom Osmičky v našich dejinách, ihneď ma zaujala. A to až tak, že som si ju kúpil a začal si z nej doma čítať. Mal som vtedy asi štrnásť rokov, chodil som do osemročného gymnázia a dejepis bol mojím celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.