Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Ako sa transformujú nové náboženské hnutia?

Publikované : 14.04.2019 | Zobrazení: 276 |
2 minúty čítania

V dnešnom svete, ktorý je plný snahy o hromadenie materiálnych statkov je stále viac diskutovanou témou potreba náboženstva a Boha v našich životoch. Náboženstvo sa stáva akýmsi individuálnym fenoménom. Ľudia si ho prispôsobujú svojím potrebám a osobným požiadavkám. Prestávame sa podriaďovať tradičným pravidlám a vytvárame si nové, šité na mieru. Všetko je odrazu možné, všetko je relatívne. Človek, ako taký, je stavaný na piedestál a nehodlá sa z neho nechať zvrhnúť. Hľadáme si ľahšie cestičky a vytvárame si náboženstvá, ktoré nám vyhovujú.

 

Dôležitá však nie je otázka, ktoré náboženstvo je správne alebo to pravé. Otázka znie, či je dobré a prospešné vytvárať nekonečné množstvá nových verzií viery. Fenomén nových náboženských hnutí je pre religionistov, sociológov aj teológov jedným z najzaujímavejších fenoménov súčasnosti. Väčšina z nich sa zaoberá jeho vznikom a súvislosťami medzi novými náboženskými hnutiami a modernou, západnou kultúrou.

V poradí štvrtá prednáška cyklu Náboženstvá pod lupou sa bude venovať tomu, ako sa tento fenomín prejavil v religiozite v krajinách tzv. Sovietskeho bloku. Prednášať do Košíc príde Doc. PhDr. David Václavík, PhD. z FF Masarykovej univerzity v Brne. Doc. Václavík sa odborne venuje problematike náboženstva v modernej spoločnosti a jeho premenám. Publikoval mnoho odborných štúdií a publikácií. Tejto téme sa venoval aj v niekoľkých medzinárodných a národných výskumných projektoch.

Jeho prednáška nesie názov ,,Nová náboženská hnutí a jejich transformace“ a venovať sa bude náboženskému pluralizmu ako aj kontroverziám, ktoré nové náboženské hnutia vyvolávajú. Sústredí sa na krajiny tzv. socialistického bloku a na ich etablovanie sa v konkurencii tradičných náboženských inštitúcií. Ako tento proces prebiehal a akými premenami prešiel sa máte možnosť dozvedieť na prednáške.

Prednáška, ktorá zodpovie mnoho otázok, sa uskutoční už 17. 4. 2019 o 16:30 v Kultúrno-vzdelávacom centre ŠVK na Pribinovej ulici č. 1 v Košiciach.

Príďte si spolu s nami užiť ďalší zo zaujímavých podvečerov poznávania. Spolu sa ponoríme do tajomstiev modernej religiozity a nazrieme do zákulisia náboženských hnutí, ktoré vyvolávajú zároveň záujem aj obavy.

Prednáška je určená pre širokú verejnosť.

Vstupné je dobrovoľné.

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Zomrel Martin Slobodník

Zomrel Martin Slobodník

Zomrel náš autor, ktorý bude veľmi chýbať. celý článok

Egypťan Sinuhet a biblickí patriarchovia

Egypťan Sinuhet a biblickí patriarchovia

Príbeh o Sinuhetovi, prerozprávaný napr. Vojtechom Zamarovským a zapracovaný do slávneho románu Miky Waltariho, je jedným z literárnych klenotov starého Egypta. celý článok

Akú mágiu používali starovekí Egypťania?

Akú mágiu používali starovekí Egypťania?

Mágia bola nedeliteľnou súčasťou každodenného života starovekých Egypťanov. Od tehotenstva a narodenia dieťaťa cez každodenné radosti a starosti až po smrť a znovuzrodenie obyčajného človeka i všemocného faraóna, všetko bolo ovládané pomocou mágie, čarov a kúziel. celý článok

Čo ukrývala kniežacia hrobka spod Tatier?

Čo ukrývala kniežacia hrobka spod Tatier?

V roku 2006 preletela slovenskými médiami správa, že sa pod Tatrami v Poprade-Matejovciach našla hrobka germánskeho Tutanchamóna. celý článok

Ako vidí islam umelecké zobrazovanie postáv?

Ako vidí islam umelecké zobrazovanie postáv?

Zobrazovanie postáv v rôznych náboženstvách bolo vždy diskutovanou a kontroverznou témou. Nie je tomu inak ani v prípade islamu. celý článok

Diskusia