Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Ako medveď zachránil jeruzalemského kráľa

Publikované : 27.09.2013 | Zobrazení: 5242 |
2 minúty čítania

Väčšina ľudí vie, že kráľom zvierat je lev, ale nebolo to vždy tak. V starovekej a stredovekej Európe žil vhodnejší kandidát na tento honosný titul – Ursus arctos, medveď hnedý.

Už starí Rimania videli, že medvede dokázali v arénach poraziť aj levy a leopardy. Vo vyššej „váhovej“ kategórii si poradili s rozzúrenými býkmi a nad ich sily boli len nosorožce a slony.

Vo včasnom a vrcholnom stredoveku bol medveď nekorunovaným kráľom zvierat, prenikol do legiend, kde líhal so ženami, a tak sa stal predkom mnohých kráľovských rodov. Ich lov bol súčasťou rituálov, keď sa muži menili na skutočných chlapov. Panovníci ich chovali vo svojich zverincoch ako symboly moci.

Stretnutiu s medveďmi sa nevyhli ani ochrancovia Svätého hrobu, králi jeruzalemskí. Už prvý kresťanský vládca vo Svätej zemi Godefroi z Bouillonu (1060 – 1100 po Kr.) bol počas prvej krížovej výpravy napadnutý medveďom, ktorý mu roztrhal koňa, a tak sa neskorší panovník musel sám s mečom v ruke postaviť rozzúrenej šelme. Môže ísť len o propagačný mýtus neskoršieho križiackeho kráľa, ktorý mal zvýrazniť jeho odvahu.

Do života Godefroiovho nástupcu – jeho brata Balduina I. (1061/66 – 1118 po Kr.) – zasiahol medveď ešte výraznejšie. Podľa dobových kronikárov bol nový kráľ ťažko zranený v bitke s egyptským sultánom. Lekári predpovedali kráľovi skorú smrť, pretože stratil až príliš veľa krvi.

Jeden z lekárov však prišiel s možným riešením. Navrhol nebezpečné liečebné postupy, ktoré chcel najskôr vyskúšať na moslimskom zajatcovi. Kráľ však odmietol, pretože nechcel ohroziť život nevinného, aj keď z jeho pohľadu neveriaceho človeka. Lekár preto navrhol, aby pokusnú osobu zastúpil medveď.

Vo včasnom stredoveku sa za najbližších príbuzných ľudí považovali opica, prasa a medveď. Na prvé dve spomínané zvieratá sa nie vždy pozeralo s úctou. Naopak, medveď sa ešte stále považoval za symbol moci a prestíže.

Lekári zranili zviera rovnakým spôsobom, ako bol poranený kráľ. Medveďa ošetrovali pripravenými balzamami a púdrami. Chudák „maco“ v bolestiach zomrel. Vďaka pokusu, však lekári zistili, ako postupovať pri liečení kráľa. Balduina sa podarilo vyliečiť, aj keď nie úplne, pretože o 15 rokov sa mu rana, opäť pri boji v Egypte, otvorila a spôsobila rýchlu smrť. Týraný medveď mu však v každom prípade predĺžil život.

Napriek správe v dobovej kronike nevieme, či sa tieto udalosti skutočne odohrali, alebo ide len o snahu spojiť panovníka s významným symbolom. Tento príbeh jednako dokazuje, že medveď sa v stredoveku považoval za nášho najbližšieho príbuzného.

 

Branislav Kovár

 

Použitá literatúra

Bridge, A.: Křížové výpravy. Praha 1995.

Hrochová, V./Hroch, M.: Křižáci ve Svaté zemi. Praha 1996.

Pastoureau, M.: Medvěd. Dějiny padlého krále. Praha 2011.

 

Obrazová príloha: www.wikipedia.org

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Medveď. Dejiny padlého kráľa

Medveď. Dejiny padlého kráľa

Lev nikdy nebol kráľom zvierat! Týmto imperatívom by sa výstižne dala zhrnúť recenzovaná kniha o skutočnom vládcovi živočíšnej ríše – medveďovi. celý článok

Zvieratá v nás (1. časť)

Zvieratá v nás (1. časť)

Pohľad do sveta obrazov stredovekých bestiárií... celý článok

Plyšový medveď a americký prezident

Plyšový medveď a americký prezident

Asi každý pozná plyšové medvede. Tieto hračky sú už skoro 110 rokov súčasťou detských postelí a izieb. celý článok

Ako naši predkovia zvíťazili nad Zlatou hordou

Ako naši predkovia zvíťazili nad Zlatou hordou

Počas druhého vpádu Tatárov do Uhorska sa odohralo jedno z najheroickejších a najvýznamnejších vojenských víťazstiev našich predkov, ktoré malo dôsledky pre dejiny celej Európy. celý článok

Ako písať o stredoveku pútavo a zároveň vierohodne?

Ako písať o stredoveku pútavo a zároveň vierohodne?

Stredovek patrí medzi najdlhšie a zároveň najkontroverznejšie obdobia ľudských dejín. Zatiaľ čo jedni v ňom vidia obdobie úpadku, biedy a zaostalosti, iní v ňom hľadajú inšpiráciu ako v čase čistých ideálov, úprimnej viery či hrdinských skutkov a cti. Pravda, ako to už býva, je niekde uprostred. celý článok

Diskusia