Aké tajomstvá ukrývajú truhlice?

Publikované : 15.07.2018 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 1025

Spoznávanie histórie a tradícií z regiónu v rámci cyklu prednášok Čo sa skrýva v depozite pokračuje aj v mesiaci júl prednáškou s názvom Tajomstvá cechovej truhlice. Už najbližší utorok 17. júla 2018 o 17-tej hodine v Matejovom dome návštevníci Stredoslovenského múzea prostredníctvom prednášky historika Filipa Glocka spoznajú život banskobystrických cechov a zároveň odhalia tajomstvá cechových truhlíc.

 

Z histórie cechov...

Banská Bystrica, medené mesto na Hrone, zažilo dni svojej najväčšej slávy a rozkvetu od 14. storočia najmä vďaka rozvinutej remeselnej výrobe. Podľa zachovaných dobových prameňov výrobky miestnych remeselníkov obstáli aj v silnej konkurencii cudzích producentov na vzdialených remeselných trhoch. Remeselníci sa v tomto období združovali do tzv. cechových organizácií, aby sa tak chránili pred privandrovalými výrobcami a zvyšujúcou sa konkurenciou na území mesta, a tiež v snahe zabezpečiť vyššiu kvalitu svojich výrobkov. Vo svojich združeniach sa remeselníci riadili pevnými pravidlami – cechovými štatútmi alebo artikulami, ktoré boli po schválení  panovníkom alebo richtárom záväzné pre všetkých členov príslušného cechu.

Remeselníci svoju príslušnosť k danému cechu demonštrovali aj rôznymi symbolmi vyjadrujúcimi určité remeslo, prípadne príslušnosťou k ich patrónovi. Jedným z najdôležitejších symbolov každého cechu, preukazujúcim morálnu, materiálnu i remeselnícku súdržnosť, bola cechová truhlica.

 

Čo ukrývali cechové truhlice

Cechovú truhlicu ako najväčšiu cennosť každého cechu uchovával vo svojom dome cechmajster. Samotné truhlice mali zvyčajne dva samostatné zámky a dva rozdielne kľúče k nim. Jeden z kľúčov strážil a držal cechmajster a ten druhý mal v úschove vicecechmajster alebo niektorý zo starších majstrov.

V cechovej truhlici sa uchovávali písomné dokumenty, medzi inými najmä artikuly, rodné a krstné listy členov, výpisy z matrík, výučné listy, vysvedčenia, vandrovné knižky, účtovné knihy, testamenty majstrov, knihy záznamov a majstrov, osvedčenia, ale aj rôzna korešpondencia cechu. Nechýbali v nej ani cennosti ako peniaze, pečatidlá či sošky patrónov daného cechu.

Bez cechovej truhlice nemohlo začať žiadne cechové zhromaždenie a práve truhlica ako symbol celej cechovej organizácie bola počas trvania každej schôdze položená na stole. Všetky cechové porady sa začínali jej slávnostným otvorením a po ich skončení ju obradne zatvorili. Podľa historika Filipa Glocka sa pred otvorenou truhlicou nesmelo neslušne vyjadrovať, pokrikovať, nadávať, hádať sa, vyvolávať akékoľvek konflikty, pľuť, piť alkohol, ale ani fajčiť a hrať karty alebo kocky. Každé porušenie takéhoto zákazu bolo prísne trestané finančnou pokutou.

 

Jednu z najväčších zbierok cechových truhlíc na Slovensku spravuje Stredoslovenské múzeum

Medzi najkrajšie cechové truhlice na Slovensku môžeme smelo zaradiť Truhlicu banskobystrických zlatníkov z roku 1654, ktorej význam podčiarkuje fakt, že reprezentovala naše mesto na  Mileniárnej výstave v roku 1896 v Budapešti a tiež aj na Svetovej výstave v roku 1900 v Paríži, s hrdosťou uvádza Filip Glocko. Vo fonde Stredoslovenského múzea nájdeme aj najstaršiu dochovanú truhlicu na Slovensku, a to z roku 1585, či kožou potiahnutú Cechovú truhlicu kníhviazačov z roku 1784, ktorá patrí k tým najzaujímavejším na našom území.

Spoznať život cechovej organizácie, odhaliť tajomstvá cechových truhlíc a dozvedieť sa viac o meste, ktorého rozkvet v minulosti zabezpečili aj šikovné ruky banskobystrických remeselníkov, pozýva do Matejovho domu v utorok 17. júla o 17-tej hodine riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký.

 

Zároveň vás pozývame aj na ďalšie odkrývanie tajomstiev nášho depozitu:

14.8. 2018 o 17.00 hod. s etnologičkou Janou Koltonovou na tému Maľby na skle

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Súčasný islam. Čo to vlastne je?

Súčasný islam. Čo to vlastne je?

V dnešnom turbulentnom svete sa ľuďom pri zmienke o islame alebo moslimoch okamžite vybavia teroristické útoky, extrémisti alebo niečo podobné. Tento spoločensky neprospešný stav je z časti zapríčinený mediálnym obrazom islamu či imigrantskou krízou celý článok

Slovenskí archeológovia idú do Sudánu

Slovenskí archeológovia idú do Sudánu

Do Sudánu dorazila expedícia slovenských egyptológov a archeológov z Archeologického ústavu SAV, nádácie Aigyptos a Ústavu Orientalistiky SAV. V Sudáne budú skúmat lokalitu Duwejm Wad Hadž. Zastúpenie má i HistoryWeb.sk - súcastou tímu je náš šéfredaktor Branislav Kovár celý článok

Aký bol Egypt počas vlády 5. dynastie?

Aký bol Egypt počas vlády 5. dynastie?

Egypt už po stáročia fascinuje ako odbornú tak aj laickú verejnosť. Aj napriek tomu, že je to veľmi diskutovaná a skúmaná téma, stále sa vynára množstvo nezodpovedaných otázok, tajomstiev a mýtov o tejto tajomnej civilizácii. celý článok

Významný zlatník mal dielňu v Banskej Bystrici

Významný zlatník mal dielňu v Banskej Bystrici

Pri pohľade z okna sa môže zdať, že ulice miest sa zrazu odeli do zlata – všade žiaria vianočné svetlá, sviece, ligotavé ozdoby. Aj decembrové odkrývanie tajomstiev depozitu Stredoslovenského múzea sa bude niesť v rovnako honosnom duchu. celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.