Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Aké boli staroegyptské mýty o stvorení sveta a ľudstva?

Publikované : 19.06.2019 | Zobrazení: 1838 |
2 minúty čítania

Nadácia Aigyptos v spolupráci s Múzeom mesta Bratislavy a Ústavom orientalistiky Slovenskej akadémie vied aj tento rok pripravila:

 

8. Bratislavský cyklus egyptologických prednášok

Výpravy do starovekého Egypta

Venované 100. výročiu narodenia Vojtecha Zamarovského

 

Cyklus pokračuje tento týždeň prednáškou:

 

21. 06. 2018

Silvia Štubňová, MA

Staroegyptské mýty o stvorení sveta a ľudstva

Dnes vieme, že náš domov, planéta Zem, je súčasťou Slnečnej sústavy, ktorá sa nachádza v galaxii Mliečna dráha, ktorá je len jednou z nespočetného množstva galaxií obývajúcich náš nekonečný a rozpínajúci sa vesmír. Avšak z čoho pozostával vesmír starovekých Egypťanov dávno pred vynálezom teleskopu? Ako si vysvetľovali prírodné javy bez poznatkov modernej fyziky? Ako vlastne vznikol celý vesmír a aké mal vlastnosti? Existovalo niečo pred samotným stvorením? Čo podľa nich zapríčiňovalo striedania dňa a noci? V tejto prednáške si priblížime, ako Egypťania vnímali svet okolo seba, ale aj to, ako premýšľali o tom, čo sa nachádza za ich viditeľným vesmírom. Staroegyptské úvahy o svete sú súčasťou kozmogonických mytologických textov doložených od najstarších čias z rôznych lokalít. Práve prostredníctvom týchto mýtov sa dnes vieme najviac priblížiť filozofickému mysleniu starovekých Egypťanov.

 

S. Štubňová, MA pochádza z Banskej Bystrice, vyštudovala egyptológiu na bakalárskom stupni v Anglicku na University of Liverpool a magisterské štúdium egyptológie ukončila v roku 2013 v Holandsku na Leiden University. V súčasnosti je doktorandkou na Brown University, Providence v Spojených štátoch. Venuje sa najmä histórii staroegyptského jazyka, prekladu textov, úlohe písma v spoločnosti, a skúma tiež každodenný život starovekých Egypťanov.

 

Prednáška sa uskutoční  21. júna 2019 o 17:30 hod. vo Faustovej sieni

Múzeum mesta Bratislavy (bezbariérový prístup)

Radničná 1

Vstupné: 2,- €

 

Program: na stiahnutie tu

Usporiadatelia sa tešia na Vašu účasť!

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Internetová stránka o slovanských hradiskách

Internetová stránka o slovanských hradiskách

Internetová stránka o slovanských hradiskách. celý článok

Diskusia