Denník N

Prihlásenie | Registrácia Zabudnuté heslo

Aj v Bratislave možno vidieť úžasné veci...

Publikované : 11.09.2014 | Zobrazení: 4820 |
4 minúty čítania

Traduje sa, že pri otváraní Tutanchamonovho hrobu odpovedal archeológ Howard Carter na otázku: „Čo tam vidíte?,“ slovami: „Úžasné veci!“ Objav hrobky tohto mladého panovníka bol vskutku úžasný, pretože na rozdiel od ostatných egyptských hrobiek zostal vykrádačmi hrobov takmer nedotknutý a tak ju mohol v roku 1922 tím Howarda Cartera uzrieť v stave, v akom ju pred tisícročiami zanechali egyptskí kňazi. Podobný pocit sa snaží navodiť i výstava, ktorá sa začala v polovici augusta v bratislavskej Inchebe. Na „objaviteľov“ tu bude čakať až do konca novembra súbor dokonale vypracovaných replík všetkých predmetov z najslávnejšieho egyptského hrobu.

 

Faraón Tut svetovou hviezdou

Objav Tutanchamonovej hrobky naštartoval v 20. rokoch skutočnú egyptomániu. Trendy v dámskej móde, v účesoch a v líčení sa inšpirovali starovekým Egyptom. Meno „King Tut“ niesli mnohé produkty a okrem iného dostal toto slávne meno i pes amerického prezidenta Herberta Hoovera. Príbeh panovníka, ktorý zomrel príliš mladý a za záhadných okolností, jeho pokladmi naplnená hrobka a legenda o faraónovej kliatbe, ktorú do života opäť uviedla séria nešťastných úmrtí v archeologickom tíme, verejnosť skrátka fascinovali.

Napriek tomuto záujmu nebolo doteraz možné vidieť všetky poklady Tutanchamonovej hrobky na súbornej svetovej výstave, keďže celé dve tretiny predmetov doteraz neboli skatalogizované. Aj preto sa veľmi skoro po náleze objavili snahy reprodukovať nádheru hrobových predmetov inou cestou. Už v roku 1924 vytvorili rekonštrukciu Tutanchamonovej hrobky pre potreby britskej imperiálnej výstavy.

Prezentácia originálov sa uskutočnila až v 60. rokoch 20. stor., aj to len vo veľmi obmedzeneom rozsahu. Na medzinárodnej výstave Tutanchamonove poklady sa vo Francúzsku, USA a Japonsku v rokoch 1961 až 1967 objavilo 34 originálnych predmetov a v roku 1972 sa v Britskom múzeu začala ďalšia medzinárodná výstava s 55 originálmi z faraónovho hrobu, stále však išlo len o jedno percento zo všetkých nálezov. Od roku 2004 bolo niekoľko artefaktov použitých na dvoch väčších výstavách venovaných starovekému Egyptu. Predmety z Tutanchamonovho hrobu je v súčasnosti možné vidieť v káhirskom Egyptskom múzeu a jeho vedenie nepovoľuje zapožičiavanie ich väčšieho množstva do zahraničia.

 

V koži Howarda Cartera

Nápad prezentovať poklady Tutanchamonovho hrobu na veľkej svetovej výstave a rozprávať príbeh jej objavenia dostali pred desiatimi rokmi v Hamburgu Paul Heinen a Wulf Kohl. Bolo však nemožné zapožičať si všetky exponáty od múzea v Káhire a tak sa tvorcovia rozhodli osloviť egyptské dielne, ktoré sa venovali skúmaniu a oživovaniu starovekých remeselných techník. Pod vedením egyptológov vznikli kópie všetkých predmetov, často z drahých materiálov. Napríklad kópia preslávenej Tutanchamonovej masky bola pozlátená pomocou galvanizácie.

Vytvorená výstava, ktorá precestovala Európu i zámorie, stojí najmä na prepojení takmer divadelného naaranžovania presných kópií v mierke 1:1 a na pútavých nahrávkach, ktoré návštevníkom sprostredkúvajú dobrodružstvo objavenia hrobky a pomáhajú pochopiť význam v nej uložených predmetov. Opierajú sa pritom i o denníkové záznamy slávneho archeológa, ktorý je v úvode sám naším sprievodcom.

Výstava sa rozdeľuje na niekoľko častí. Vstupná miestnosť ponúka základné fakty a informácie o krajine a histórii starovekého Egypta. V druhej časti sa začína prehliadkou faraónovho sarkofágu a pokladov presne tak, ako sa našli v pohrebnej komore a v pokladnici.

V ďalšej časti sa pred vašimi očami uprostred kópií nástenných malieb otvárajú jedna po druhej pohrebné skrine a  sarkofágy, do ktorých uložili faraónove ostatky. Diváci majú možnosť si každý predmet obzrieť zo všetkých strán, a to nielen posmrtné šperky, ale i samotnú faraónovu múmiu.

Nasledujúca miestnosť tematicky rozdeľuje a prezentuje predmety, ktoré mali faraónovi pomôcť v prechode do posmrtného života. Záver výstavy tvorí predstavenie osobností egyptológie a výstava fotografií súčasného Egypta.

 

Originalita vs pútavosť?

Výstava je virtuálnym uvedením divákov do faraónovej hrobky a pre potreby navodenia zážitku sa vzdáva originálnosti vystavovaných predmetov. Použitie kópií má niekoľko výhod. V prvom rade, ako upozornil vedúci výstavy dr. Wolfgang Wettengel, by bolo z konzervátorských dôvodov nemožné pripraviť takúto veľkú výstavu s použitím originálnych predmetov. Riskovalo by sa poškodenie predmetov a zvýšené bezpečnostné nároky by výstave ubrali punc bezprostrednosti. Výstava má totiž snahu priblížiť vystavené artefakty fyzicky i mentálne čo najbližšie súčasnému divákovi. „Originálne predmety uložené vo vitríne síce majú svoju auru, chýba im však archeologický kontext,“ upozornil Dr. Wettengel. Ďalšou výhodou replík je ich duplicitnosť. Práve ich použitím možno dosiahnuť najprv bezprostrednosť nálezu ich nainštalovaním tak, ako boli pôvodne uložené, a vzápätí ich ponúknuť samostatne na detailnú prehliadku.

Po vzore tzv. blockbuster exhibition (trhákových výstav) má aj prezentácia v Inchebe ambíciu osloviť čo najširšie publikum a byť divácky úspešná. Preto má silný marketing a nechýba ani predaj doplnkových produktov a suvenírov.

Výstava je predovšetkým zážitková, má ponúknuť „spektákel“ – predstavenie pre celú rodinu a to by len ťažko dokázala s niekoľkými originálmi ukrytými za hrubými bezpečnostnými sklami. Vytvára na pohľad atraktívnu prehliadku a ponúka ľahko pochopiteľný príbeh, ktorý zaujme všetky vekové kategórie. Zameriava sa viac na laikov ako na odbornú verejnosť.

Napriek nespornej pútavosti je ale návštevník výstavy predsa len tak trochu ochudobnený o skutočné „pocity objaviteľa Howarda Cartera pri otváraní hrobky“. I najvernejšia replika totiž len ťažko dokáže sprostredkovať emócie, aké u objaviteľa vyvolal pohľad na tritisíc rokov staré uschnuté kvety, ktoré v hrobke zanechali posledné živé bytosti, ktoré ju opúšťali.

 

Jana Babušiaková

 

Foto: www.tut-vystava.sk, M. Lacika

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Tutanchamónova hrobka neukrýva nové miestnosti

Tutanchamónova hrobka neukrýva nové miestnosti

Začiatkom mája oznámil generálny tajomník najvyššej rady pre správu pamiatok Dr. Mostafa Waziry, že v Tutanchamónovej hrobke nie sú skryté žiadne tajné miestnosti. celý článok

Uzrie Nefertiti opäť slnečné lúče?

Uzrie Nefertiti opäť slnečné lúče?

Britský archeológ Nicolas Reeves predstavil nové informácie, podľa ktorých našiel dôkaz, že kráľovná Nefertiti mohla byť tajne pochovaná v Tutanchamónovej hrobke. celý článok

Patrila zlatá maska Tutanchamonovi?

Patrila zlatá maska Tutanchamonovi?

Objav Tutanchamonovej hrobky je už neodmysliteľne spojený s obrovským množstvom zlatých predmetov v hrobovej výbave. „Všade sa lesklo zlato,“ je jedna z prvých viet, ktorou Carter popisuje dojmy z objavu predsiene hrobky. celý článok

Výstava Tutanchamon opäť predĺžená!

Výstava Tutanchamon opäť predĺžená!

Výstava TUTANCHAMON – Jeho hrobka a poklady už očarila takmer stotisíc návštevníkov a je opäť predĺžená až do 17. januára 2015 ! celý článok

Výstava Tutanchamon pokračuje!

Výstava Tutanchamon pokračuje!

Výstava TUTANCHAMON - Jeho hrobka a poklady pre veľký záujem návštevníkov predĺžená až do 4. januára 2015 ! celý článok

Diskusia