Vlk a dýka – notár Barbarič na stope zločinu

Publikované : 24.05.2017 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 3063

„,Pán notár! Môžem na slovíčko?ʻ Zamrzol som s nohou na prvom schode a vyletel túžobným pohľadom ku dverám radnice. Čo ako mi bolo nebárs po kartárskom večere a nasledujúcej oslave (patričnej živelnej), zrazu ma prepadla chuť vybehnúť po schodisku, vtrhnúť do budovy, bežať až do svojej kancelárie a tam sa zamknúť na dva západy.“ (Červenák 2017, s. 16)

 

Márne boli túžby Mateja Barbariča. Neschoval sa ani v danej chvíli pred Žigmundom Weltzerom, najbohatším z obyvateľov Banskej Štiavnice, ani pred ďalšou kriminálnou záhadou, ktorá ho tentoraz čakala na hrade Sitno.

Iným bol tento prípad pre štiavnického notára nielen preto, že ruch hlavného mesta monarchie či korunovačného mesta uhorských kráľov vystriedali chladné a tajomné múry hradu opradeného legendami, ale tiež pre absenciu dvoch dôležitých spojencov.

„Poťažkal som truhličku, obzrel si ju zo všetkých strán. Teraz by sa mi zišiel Jaroš. Steinov pobočník nosil v torbe kožené puzdro plné rozličných kovových nástrojov. Dvíhal sa mi z nich žalúdok, lebo ich často používal pri útrpných výsluchoch, ale už som videl, ako pomocou nich liečil alebo odomykal zdanlivo nepoddajné zámky“ (Červenák 2017, s. 57).

Kapitána Steina a kaprála Jaroša naplno zamestnávali povinnosti v osobnej stráži arcivojvodu Mateja a Barbariča tak na stope nového zločinu sprevádzal len um, humor a verná družka, sedmička. Teda, niežeby bola na Sitne a v priľahlých obciach núdza o zaujímavé charaktery. Od kastelána zúfalo hľadajúceho stratenú dcéru cez slizkého francúzskeho delostrelca až po sestru chýrneho turkobijcu a kapitána banských miest Mikuláša Pálffyho, Katarínu ponúklo i na prvý pohľad komornejšie prostredie mnoho pozoruhodných osobností.

Pozorný čitateľ si už z uvedených ukážok istotne povšimol, že rozprávačom príbehu je tentoraz sám sólista Barbarič, a je nutné povedať, že prvá osoba notárovi i celému príbehu veľmi svedčí. Juraj Červenák sa už vyjadril na sociálnych sieťach, kde často a hojne komunikuje so svojimi fanúšikmi (čo je vhodné zvlášť oceniť a prirátať autorovi k dobru), že sa mu tento diel detektívnej ságy písal najjednoduchšie a s rovnakým entuziazmom a ľahkosťou sa nový román aj číta.

,Tomáša Bosniaka? ʻ Udatný bojovník z rodu chýrnych turkobijcov. Rúbal pohanské hlavy v Chorvátsku, pri Ostrihome a Budíne, cedil krv za kráľovstvo v jatkách pri Kerestéši. Teraz slúžil ako vrchný veliteľ husárov na Illésházyho panstvách, kapitán hradu Čabraď a mal pod palcom niekoľko menších pevností chrániacich prístup k banským mestám. Priam som cítil, ako sa mi scvrkáva miešok“ (Červenák 2017, s. 51).

Dej ubieha plynulo a svižne, každý znalec Červenákovej tvorby už vie, že sa nemusí obávať siahodlhých opisov, ktoré zvyknú niekedy ťažiť historické romány. V celej sérii o dvojici, či presnejšie trojici vyšetrovateľov však žiadna nuda nehrozí a Vlk a dýka pokračuje v nastolenom trende. Nechýbajú humorné pasáže ani také, pri ktorých tuhne krv v žilách. A nebol by to Barbarič, keby sa nezaplietol aj do milostných avantúr, hoci teraz to bude predsa len o čosi iné.

O  autorom kvalitne spracovaných historických reáliách a o tom, že na stránkach doslova ožívajú dejiny už hádam ani nemá zmysel hovoriť, toto konštatovanie sa právom opakuje v recenzii na každý nový diel série.

V porovnaní so svojimi predchodcami kladie Vlk a dýka väčší dôraz na detektívnu stránku príbehu, ktorá dominuje celému rozprávaniu. Niežeby sa na Sitne nediali aj iné veci, dostatočným príkladom je bezprostredné turecké nebezpečenstvo, ale v porovnaní s politickou hrou intrigánov vo Viedni či v Prešporku bol hrad v Štiavnických vrchoch predsa len priamočiarejším prostredím.

Na záver tak ostáva len konštatovať, že Juraj Červenák zúročil všetky doterajšie skúsenosti a napísal ďalšiu skvelú detektívku, ktorá si zachováva ráz predchádzajúcich častí, ale zároveň je v mnohom iná. Určite však nie je menejcenná, aj keď je Barbarič osamotený (s výnimkou krátkeho prekvapenia v závere). Vlk a dýka tak má plné právo zaradiť sa na policu k štyrom doterajším častiam série.

 

Oliver Zajac

 

 

Juraj Červenák: Vlk a dýka. Bratislava : Slovart 2017. 216 strán, tvrdá väzba s prebalom. ISBN 9788055627458. 

 

 

 

Ďalšie názory:

Roman Mocpajchel (Historyweb.sk): Vlk a dýka je zatiaľ najlepšia Ďurova detektívka. Piaty román z historicko-detektívnej série o kapitánovi Steinovi a notárovi Barbaričovi je zároveň prvou sólovkou, navyše podanou z pohľadu notára Barbariča. Je to veľmi osviežujúci prístup. A keďže je známe, že Barbarič je do istej miery autorovo alter ego, je celkom pochopiteľné, že tento príbeh bol napísaný s veľkou chuťou. Je tiež dobré a evidentne prospešné, že si autor dal na chvíľu oddych od vyšetrovania komplikovaných zločinov proti ríši a sústredil sa iba na jedného z podarenej dvojice (trojice) vyšetrovateľov. Ten v tomto príbehu spolu s čitateľom stojí pred klasickou detektívnou záhadou. Kam zmizla z uzavretého sitnianskeho hradu krásna kastelánova dcéra? Staré povesti a legendy ožívajú v podmanivom prostredí a v atmosfére bájneho Sitna, zatiaľ čo okolo sa roja tureckí a tatárski nepriatelia, ktorí v tom čase (r. 1599) naozaj podnikli plieniteľský nájazd na stredoslovenské banské mestá. Napätie je v knihe miestami také intenzívne, že by sa dalo doslova krájať. Strhujúci akčný záver korunuje túto výbornú historickú detektívku, ktorú nepustíte z rúk skôr, ako ju celú prečítate!

 

Branislav Kovár (Historyweb.sk, Archeologický ústav SAV): V ďalšej časti série sa autor opäť viac posunul od historického thrilleru ku klasickej detektívke a vôbec to nie je na škodu. Piaty diel série je sólovkou jedného z hlavných hrdinov – notára Barbariča. Táto postava dej v románe „utiahla“ aj sama. Som zvedavý, ako sa to podarí druhej postave v niektorom z nasledujúcich pokračovaní. Sviežou zmenou je aj fakt, že udalosti sa odohrávajú de facto len na jednom mieste, a to hrade Sitno, čím dostal román príjemne komorný charakter. Juraj Červenák opäť vytvoril román, ktorý bude útočiť (v predpredajoch už útočí) na prvé miesta v predajnosti.

Obrazová príloha: M. Garai, Slovart

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Magister Pavol pôsobil na dvore cisára Žigmunda

Magister Pavol pôsobil na dvore cisára Žigmunda

Niet azda väčšieho príbehu z dejín uhorskej šľachty ako rozprávanie o dvoch švábskych bratoch a šľachticoch Honta a Poznana a o ich pomoci budúcemu uhorskému kráľovi Štefanovi pred rozhodujúcou bitkou proti kniežaťu Kopáňovi. celý článok

Aký bol Ondrej Nepela?

Aký bol Ondrej Nepela?

Najlepšiu odpoveď na otázku, prečo sa práve Ondrej Nepela stal víťazom ankety o slovenského športovca 20. storočia, nájde každý záujemca v prvej ucelenej biografii mapujúcej krátky, ale zato mimoriadne bohatý a úspešný životný príbeh tohto krasokorčuliarskeho fenoménu celý článok

Akí boli veľkí hráči studenej vojny?

Akí boli veľkí hráči studenej vojny?

Štyridsaťjeden biografií najvýznamnejších osobností studenej vojny v jednej kompaktnej publikácii. To je kniha Rivali a partneri studenej éry, v ktorej sa autorovi podarilo chladné dejiny rokov 1947 až 1991 zaľudniť osobnými príbehmi „šampiónov“ bipolárneho súperenia. celý článok

Ruské dejiny až príliš často písala vodka

Ruské dejiny až príliš často písala vodka

Stereotyp o Rusoch ako o alkoholikoch, ktorí vodkou nikdy nepohrdnú je snáď taký starý ako Rusko samo. Prečo je to tak? Sú Rusi naozaj geneticky predisponovaní stať sa alkoholikmi, alebo v tom má prsty politika? celý článok

Ako bojovala Kuba za svoju nezávislosť

Ako bojovala Kuba za svoju nezávislosť

Kuba, najväčší ostrov v Karibiku, má bohatú a pohnutú históriu a výnimočné postavenie na geopolitickej mape sveta. Karibská kríza v roku 1962, ktorá vypukla po snahe rozmiestniť sovietske rakety na Kube, priviedla svet v ére studenej vojny najbližšie k horúcemu apokalyptickému konfliktu. celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.