Objavili masový hrob z doby kamennej

Publikované : 28.08.2015 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 5233

Masové vraždenie je súčasťou ľudských dejín od najstarších čias. Nedávno preletela svetovými médiami správa o novom náleze, ktorý opäť potvrdil, že naši predkovia neboli mierumilovní roľníci a pastieri.

 

Z nemeckej lokality Schöneck-Kilianstädten blízko Frankfurtu nad Mohanom pochádza nález neolitického masového hrobu, ktorý skúmal tím Christiana Meyera. Boli v ňom uložené kostrové pozostatky najmenej dvadsiatich šiestich jedincov –  mužov, žien aj detí. Kosti nesú stopy násilia, dlhé kosti končatín sú polámané, na lebkách boli viditeľné stopy po úderoch kamenných sekier. Nález pôsobí dojmom, že ide o vyvraždenú populáciu neolitickej osady. Zaujímavé je, že chýbajú mladé ženy. Zrejme boli ušetrené masakra a boli odvlečené útočníkmi. Táto desivá udalosť však nebola v praveku ojedinelá.

Masový hrob datujeme do obdobia, keď na väčšine územia strednej a západnej Európy, archeológovia evidujú tzv. kultúru s lineárnou keramikou (LNK). Táto kultúrna jednota však nesvedčí o nejakej idylickej selanke, naopak, bolo to obdobie neustálych konfliktov. Najmä v záverečnom období tieto konflikty a vnútorné napätie viedli k rozpadu (LNK) na menšie kultúrne celky. Teóriu o krízovom rozpade sformuloval Jean-Paul Farrugia na základe podobných nálezov s dokladmi násilia a zvýšeného rituálneho chovania.

Najviac podobných nálezov pochádza práve z Nemecka a Rakúska. V nemeckom Talheime išlo o podobný nález, v malej jame boli pozostatky tridsiatich štyroch ľudí. Podľa antropológov sa v hromadnom hrobe nenachádzali deti do jedného roku. Je pravdepodobné, že ich útočníci nechali nažive a začlenili do svojho spoločenstva.

Tak isto v nemeckom Herxheime odkryli jedinečné sídlisko zo záverečného stupňa kultúry s lineárnou keramikou. Vo výplni priekop, ktoré obklopovali osadu, boli nájdené rozsekané kosti z najmenej 450 ľudských jedincov (počet jedincov sa odhaduje dokonca až na 1300 – 1500). Ľudské kosti neboli ohryzené zvieratami, takže neležali pohodené v priekopách, ale boli úmyselne posmrtne rozbíjané. Indície vedú autorov výskumu k názoru, že išlo o kultovú osadu, akúsi centrálnu svätyňu doby kamennej, do ktorej boli z veľkých vzdialeností prenášané ľudské pozostatky.

V rakúskom Schletzi pri Asparne an der Zaya sa v priekope osady našlo najmenej šesťdesiat ubitých jedincov, z toho dvadsaťsedem z nich patrilo k deťom a nedospelým.

Násilne ubitých jedincov, niektorých dokonca s dokladmi kanibalizmu na kostiach, nachádzame v závere LNK (želiezovská skupina) aj na Slovensku. Tu však ide skôr o doklady rituálov spojených s ľudskými obetami, čo by mohlo korešpondovať s krízovým stavom v spoločnosti.

Príčiny, ktoré vyvolali krízu v kultúre s lineárnou keramikou a spôsobili tak jej koniec, nie sú dosiaľ vyriešené. Stáli za jej pádom prirodzené (napr. klimatické) alebo spoločenské (napr. sociálne a ekonomické) dôvody? Archeológovia stoja ešte na začiatku bádania, aby potvrdili Faruggiovu teóriu. Vyriešenie tejto otázky však má význam aj pre súčasnosť, keďže ide o prvý predpokladaný kolaps usadlej civilizácie na našom kontinente.

 

Pavol Jelínek

 

Použitá literatúra

Farrugia, J. P.: Une crise majeure de la civilisation du Néolithique Danubien des années 5100 avant notre ere. Archeologické rozhledy 54, 2002, 44 – 98.

Jelínek, P.: Príspevok k ľudským obetám a k prejavom antropofágie v želiezovskej skupine na juhozápadnom Slovensku. In: R. Tichý/ R. Štulc (eds.): Hroby, pohřby a lidské pozůstatky na pravěkých a středověkých sídlištích. Živá archeologie/REA Supplementum 3. Hradec Králové,  2010, 44 – 49.

Jelínek, P.: Genocídy doby kamennej. Historická revue 5/2011, 30 – 33.

Jelínek, P.: Kríza v neolitickej spoločnosti? Historická revue 8/2012, 6 – 9.

Jelínek, P./ Varsik, V.: Objekty želiezovskej skupiny s ľudskými skeletmi z Veľkého Medera. Zborník SNM – Archeológia 23, 2013, 9 – 16.

Meyer, CH./ Lohr, Ch./ Gronenborn, D. / Alt, K. W.: The massacre mass grave of Schöneck-Kilianstädten reveals new insights into collective violence in Early Neolithic Central Europe PNAS 2015. Published ahead of print. August 17, 2015.

 

Internetové odkazy: 

a) http://echo24.cz/a/iH78N/prekvapivy-objev-muceni-a-masova-vrazda-z-doby-kamenne

b) http://phys.org/news/2015-08-scientists-evidence-prehistoric-massacre-europe.html

 

Obrazová príloha: www.wikipedia.org

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Čo jedli a pili ľudia staršej doby železnej?

Čo jedli a pili ľudia staršej doby železnej?

Hoci ľudia staršej doby železnej v strednej Európe (približne 800 – 480 pred Kr.) mali obmedzenejší sortiment potravín ako my a nepoznali mnohé kulinárske vymoženosti súčasnosti, z tohto obdobia pochádzajú najstaršie nálezy dokladov vína a šúľancov. celý článok

Objavili najstaršiu hrobku skýtskych kráľov?

Objavili najstaršiu hrobku skýtskych kráľov?

Okolie dedinky Aržan v Tuve v južnej Sibíri znova vzbudilo pozornosť svetových archeológov. Minulý rok tam bola identifikovaná zrejme dosiaľ najstaršia a najväčšia známa mohyla jedného prvých skýtskych „kráľov“. celý článok

10 najvýznamnejších archeologických objavov 2017

10 najvýznamnejších archeologických objavov 2017

Archeológia sa v 21. storočí zmenila z dobrodružného hľadania pokladov na modernú vedu, ktorá si kladie zmysluplné otázky o vývoji človeka a jeho kultúry. Preto v rebríčku najväčších archeologických objavov nedominujú poklady mincí, ale zaujímavé vedecké zistenia. celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.