O tyranii

Publikované : 22.03.2017 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 4407

Dvadsať ponaučení z 20. storočia

Lekcie z euróspkych dejín 20. storočia nám ukazujú, aká je demokracia krehká a ako jednoducho môže uhynúť. Timothy Snyder sa pokúsil dať nám návod, ako tomu zabrániť.

 

O tyranii. Dvadsať ponaučení z 20. storočia15. novembra 2016 napísal Timothy Snyder cestou v lietadle na svoj faceboový profil obsiahlejší status. Písal v ňom: „Američania nie sú chytrejší než Európania, ktorí videli demokraciu poddať sa fašizmu, nacizmu či komunizmu. Naša výhoda je, že sa môžeme poučiť z ich skúsenosti. Teraz je ten správny čas.“ Potom spísal 20 rád, ako sa správať, aby sme zabránili nástupu tyranie. Tento jeho status zdieľalo takmer 18-tisíc ľudí a zrejme i to Snydera primälo k rozvinutiu svojich myšlienok do premyslenejšej a obsažnejšej podoby. Jeho krátky (má len približne 100 strán) elaborát teraz vychádza vďaka vydavateľstvu Premedia i v slovenčine.

Timothyho Snydera netreba predstavovať. Preslávil sa predovšetkým brilantnou knihou Krvavé územie, kde prezentoval územie od stredného Poľska po západné Rusko cez Ukrajinu, Bielorusko a pobaltské štáty ako priestor, kde najvražednejšie režimy Európy – nacistický a komunistický – odviedli svoju najvražednejšiu prácu. Do pozornosti slovenského čitateľa sa dostala i ďalšia jeho kniha, Čierna zem, už o čosi menej presvedčivá, i keď inovatívna a skvelo napísaná práca, v ktorej prezentoval holokaust nie ako výsledok šialeného antisemitizmu a paranoidného presvedčenia o nevyhnutnosti očistiť rasu, ale ako pokus získať kontrolu nad väčším územím s poľnohospodárskou pôdou. Ak si dnes chceme spomenúť na nejakého historika, ktorý rozumie fungovaniu autokratických alebo totalitných režimov či tyraniám, mal by nám ako jeden z prvých prísť na um práve Snyder.

Snyder vysvetľuje, ako sme podľahli nacizmuSvoju kratučkú knihu venoval Snyder predovšetkým Američanom, je však veľmi poučnou a prínosnou i pre nás Európanov. V dvadsiatich krátkych kapitolách odprezentoval dvadsať lekcií z 20. storočia, ktoré adaptoval na situáciu, v ktorej sa dnes nachádza väčšina „západného“ sveta. Snyder vysvetľuje, ako sa rôzne autoritatívne a diktátorské režimy dostali k moci a ako si ju udržali – prostredníctvom výsmechu pravde, nároku na vlastnú realitu, alternatívnym faktom či konšpiračným teóriám a apelom na emócie namiesto racionálneho uvažovania.

V každej kapitole Snyder sleduje rôzne aspekty fungovania týchto režimov a poskytuje odporúčania, ako predísť tomu, aby sme im dali do rúk moc. Analyzuje fungovanie nacistického a komunistického mechanizmu moci, uvádza množstvo výrečných a ilustratívnych príkladov z histórie a porovnáva ich s dneškom. Z podobnosti niektorých dejinných udalostí s dneškom behá mráz po chrbte. Snyder si často pomáha i príkladom Československa, niekoľkokrát cituje Václava Havla. V jednej z kapitol poskytne i zaujimavý zoznam kníh, ktoré považuje za absolútne nevyhnutné čítanie.

Timothy SnyderSamozrejme, nie každý s ním bude súhlasiť a nie všetky príklady sa podarili. Napríklad jeho druhou radou je „Bráňte inštitúcie“ (súdy, nezávislé médiá, parlament a pod.), čo ilustruje na príklade z nacistického Nemecka, kde Židia kriticky podcenili Hitlera. Boli totiž presvedčení, že ho vo vláde skrotia jeho koaliční partneri a že nikdy nebude v reálnej politike tak krutý, ako vo svojich verejných vyhláseniach. Je to však skôr príklad toho, že by sme šialencov v politike nemali podceňovať, než príklad toho, prečo je tak potrebné brániť naše demokratické inštitúcie. Na tom však až tak nezáleží. Snyder čitateľa svojimi postrehmi jednoducho donúti rozmýšľať a jeho kniha je – rovnako, ako v prípade ďalších dvoch spomenutých v úvode – inšpiratívna, pôsobivá, podmanivá a sugestívna.

Je ťažké vybrať jednu kapitolu, ktorej sa detailnejšie venovať, či jeden vhodný citát – v knihe je ich proste príliš mnoho. Prečítanie celej knihy vám pritom bude trvať menej ako hodinu. A nie je drahá, dovoliť si ju určite môžete. Nemôžete si dovoliť si ju neprečítať. Medzi demokraciou a tyraniou je veľmi tenká čiara a mnoho ľudí láka ju prekročiť. Snyder nám poskytuje svoj návod, ako im v tom zabrániť.

 

Jakub Drábik

 

Timothy Snyder: O tyranii. Dvadsať ponaučení z 20. storočia. Bratislava : Premedia 2017. 104 strán. ISBN 978-80-8159-465-6

 

Obrazová príloha: Bundesarchiv, wikipedia.org

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Swingom proti nacizmu

Swingom proti nacizmu

Swingová hudba sa pre značnú časť českej mládeže stala nielen generačným výrazom, ale tiež príležitosťou demonštrovať nesúhlas s nacistickou ideológiou a politikou. celý článok

Vlk a dýka – notár Barbarič na stope zločinu

Vlk a dýka – notár Barbarič na stope zločinu

„,Pán notár! Môžem na slovíčko?ʻ Zamrzol som s nohou na prvom schode a vyletel túžobným pohľadom ku dverám radnice. Čo ako mi bolo nebárs po kartárskom večere a nasledujúcej oslave (patričnej živelnej)... celý článok

Príbeh muža, ktorého nezlomili

Príbeh muža, ktorého nezlomili

Silvester Krčméry, lekár a človek svojej doby. Človek, ktorý celý svoj život veril v pravdu a v spravodlivosť. V tú pravdu a spravodlivosť, bez ktorej nemôže existovať zdravá ľudská spoločnosť. celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.