Kde žili Egypťania?

Publikované : 23.10.2017 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 1489

Učarovala vám krajina faraónov? Chceli by ste sa o jej histórii dozvedieť viac? Prijmite pozvanie Stredoslovenského múzea už túto stredu 25. októbra 2017 o 17-tej hodine na stretnutie s egyptologičkou Veronikou Dubcovou, ktorá sa vrátila z archeologických vykopávok v egyptskej lokalite Tell el-Retábí, aby zasvätila návštevníkov Thurzovho domu do života starých Egypťanov.

 

„Tohtoročná jeseň v Stredoslovenskom múzeu bude poriadne horúca. Počas najbližších mesiacov poprední slovenskí archeológovia odkryjú návštevníkom Thurzovho domu tajomstvá starovekého Egypta nielen v rámci Výprav do staroveku, ale aj októbrového Stretnutia s minulosťou,“ pripomína riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký.

Pri pohľade na majestátne pyramídy, monumentálne chrámy či pri vstupe do rozsiahlej podzemnej hrobky v Údolí kráľov je pochopiteľné, že staroegyptské mestá zostávali celé desaťročia na okraji záujmu archeológov.

Väčšinu starovekých miest v údoliach veľkých riek postavili z netrvácnych materiálov, a preto sa množstvo týchto stavieb nezachovalo do dnešných dní. Výnimočné prípady, ku ktorým zaraďujeme aj mesto Tell el-Amarna. Sídlo bolo nanovo vystavané, po krátkej dobe opustené a doslova zakonzervované v púšti. Deir el-Medína – mesto staviteľov kráľovských hrobiek vystavali z kameňa. Práve tieto miesta boli našim jediným zdrojom vedomostí o mestskom živote v starovekom Egypte pripomína Veronika Dubcová. Až v posledných desaťročiach sa predmetom archeologických výskumov stali aj pozostatky ľudských sídlisk, a práve vďaka tomu sme spoznali doteraz neznámu stránku života starovekých Egypťanov.

Na návštevu do paláca egyptského panovníka, ku kňazom do chrámového mesta, k robotníkom do plánovaného mesta či do  kasární k vojsku pozýva Banskobystričanov hosť októbrového Stretnutia s minulosťou – egyptologička Veronika Dubcová.

Stretnutie s archeologičkou a vedeckovýskumnou pracovníčkou Ústavu orientalistiky Slovenskej akadémie vied na tému Z paláca do robotníckej štvrte – lesk a bieda staroegyptských miest, sa uskutoční už najbližšiu stredu o 17-tej hodine v Thurzovom dome v Banskej Bystrici v rámci obľúbeného cyklu Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou.

 

Nasledujúci dátum si môžete rezervovať pre ďalšie rande s minulosťou:

29.11. 2017 s archeologičkou Martou Mácelovou na tému Banská Bystrica pod nánosmi stáročí

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Aké tajomstvá ukrývajú truhlice?

Aké tajomstvá ukrývajú truhlice?

Spoznávanie histórie a tradícií z regiónu v rámci cyklu prednášok Čo sa skrýva v depozite pokračuje aj v mesiaci júl prednáškou s názvom Tajomstvá cechovej truhlice. celý článok

Slovenská ľudová kultúra na Wikipédii ožila

Slovenská ľudová kultúra na Wikipédii ožila

Občianske združenie Wikimedia SR nedávno zorganizovalo zaujímavú akciu. V Bratislave sa zišli skúsení wikipediáni, dobrovoľníci, ako aj vedeckí pracovníci z oblasti etnológie a histórie, aby založili, respektíve rozšírili encyklopedické heslá týkajúce sa slovenskej ľudovej kultúry. celý článok

Ako skončila vláda Turkov na Slovensku?

Ako skončila vláda Turkov na Slovensku?

Stredoslovenské múzeum aj v horúcom júni pozýva milovníkov histórie, Banskobystričanov a všetkých zvedavcov, ktorých zaujímajú príbehy zaprášené časom na Stretnutie s minulosťou pod Zelenou klenbou. celý článok

Komu vzdávali obety starovekí Churriti?

Komu vzdávali obety starovekí Churriti?

Svet podsvetia a rituálnych obetí je pre mnoho ľudí desivým a príťažlivým zároveň. Ľudstvo bolo od nepamäti fascinované predstavami rôznych obetí a ktovie prečo, čím krvavejšie predstavy boli, tým hypnotizujúcejšie to pre ľudí bolo. celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.