Kde žili Egypťania?

Publikované : 23.10.2017 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 1289

Učarovala vám krajina faraónov? Chceli by ste sa o jej histórii dozvedieť viac? Prijmite pozvanie Stredoslovenského múzea už túto stredu 25. októbra 2017 o 17-tej hodine na stretnutie s egyptologičkou Veronikou Dubcovou, ktorá sa vrátila z archeologických vykopávok v egyptskej lokalite Tell el-Retábí, aby zasvätila návštevníkov Thurzovho domu do života starých Egypťanov.

 

„Tohtoročná jeseň v Stredoslovenskom múzeu bude poriadne horúca. Počas najbližších mesiacov poprední slovenskí archeológovia odkryjú návštevníkom Thurzovho domu tajomstvá starovekého Egypta nielen v rámci Výprav do staroveku, ale aj októbrového Stretnutia s minulosťou,“ pripomína riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký.

Pri pohľade na majestátne pyramídy, monumentálne chrámy či pri vstupe do rozsiahlej podzemnej hrobky v Údolí kráľov je pochopiteľné, že staroegyptské mestá zostávali celé desaťročia na okraji záujmu archeológov.

Väčšinu starovekých miest v údoliach veľkých riek postavili z netrvácnych materiálov, a preto sa množstvo týchto stavieb nezachovalo do dnešných dní. Výnimočné prípady, ku ktorým zaraďujeme aj mesto Tell el-Amarna. Sídlo bolo nanovo vystavané, po krátkej dobe opustené a doslova zakonzervované v púšti. Deir el-Medína – mesto staviteľov kráľovských hrobiek vystavali z kameňa. Práve tieto miesta boli našim jediným zdrojom vedomostí o mestskom živote v starovekom Egypte pripomína Veronika Dubcová. Až v posledných desaťročiach sa predmetom archeologických výskumov stali aj pozostatky ľudských sídlisk, a práve vďaka tomu sme spoznali doteraz neznámu stránku života starovekých Egypťanov.

Na návštevu do paláca egyptského panovníka, ku kňazom do chrámového mesta, k robotníkom do plánovaného mesta či do  kasární k vojsku pozýva Banskobystričanov hosť októbrového Stretnutia s minulosťou – egyptologička Veronika Dubcová.

Stretnutie s archeologičkou a vedeckovýskumnou pracovníčkou Ústavu orientalistiky Slovenskej akadémie vied na tému Z paláca do robotníckej štvrte – lesk a bieda staroegyptských miest, sa uskutoční už najbližšiu stredu o 17-tej hodine v Thurzovom dome v Banskej Bystrici v rámci obľúbeného cyklu Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou.

 

Nasledujúci dátum si môžete rezervovať pre ďalšie rande s minulosťou:

29.11. 2017 s archeologičkou Martou Mácelovou na tému Banská Bystrica pod nánosmi stáročí

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Čo videli prví Čechoslováci v Lhase?

Čo videli prví Čechoslováci v Lhase?

Ďaleký a tajomný Tibet predstavoval pre Čechoslovákov v 60-tych rokoch minulého storočia úplne iný svet. Opradený tajomstvami a múdrosťou storočí predstavuje pre našu kultúru možnosť nahliadnuť na svet z novej perspektívy. celý článok

Aký bol „dizajn“ starých Egypťanov?

Aký bol „dizajn“ starých Egypťanov?

Nábytok, sklo, fajansa, textil, koža… Tak ako dnes, aj v starovekom Egypte museli byť predmety každodennej potreby predovšetkým funkčné, ale ich estetická hodnota hrala nezanedbateľnú úlohu. celý článok

Koho pochovávali v Abúsíre?

Koho pochovávali v Abúsíre?

Staroegyptské pohrebisko pri Abúsíre je známe vďaka pyramídam vládcov z doby okolo 2400 rokov pred Kristom. Novej slávy sa ale dočkalo aj o dvetisíc rokov neskoršie. celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.