Kde žili Egypťania?

Publikované : 23.10.2017 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 1744

Učarovala vám krajina faraónov? Chceli by ste sa o jej histórii dozvedieť viac? Prijmite pozvanie Stredoslovenského múzea už túto stredu 25. októbra 2017 o 17-tej hodine na stretnutie s egyptologičkou Veronikou Dubcovou, ktorá sa vrátila z archeologických vykopávok v egyptskej lokalite Tell el-Retábí, aby zasvätila návštevníkov Thurzovho domu do života starých Egypťanov.

 

„Tohtoročná jeseň v Stredoslovenskom múzeu bude poriadne horúca. Počas najbližších mesiacov poprední slovenskí archeológovia odkryjú návštevníkom Thurzovho domu tajomstvá starovekého Egypta nielen v rámci Výprav do staroveku, ale aj októbrového Stretnutia s minulosťou,“ pripomína riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký.

Pri pohľade na majestátne pyramídy, monumentálne chrámy či pri vstupe do rozsiahlej podzemnej hrobky v Údolí kráľov je pochopiteľné, že staroegyptské mestá zostávali celé desaťročia na okraji záujmu archeológov.

Väčšinu starovekých miest v údoliach veľkých riek postavili z netrvácnych materiálov, a preto sa množstvo týchto stavieb nezachovalo do dnešných dní. Výnimočné prípady, ku ktorým zaraďujeme aj mesto Tell el-Amarna. Sídlo bolo nanovo vystavané, po krátkej dobe opustené a doslova zakonzervované v púšti. Deir el-Medína – mesto staviteľov kráľovských hrobiek vystavali z kameňa. Práve tieto miesta boli našim jediným zdrojom vedomostí o mestskom živote v starovekom Egypte pripomína Veronika Dubcová. Až v posledných desaťročiach sa predmetom archeologických výskumov stali aj pozostatky ľudských sídlisk, a práve vďaka tomu sme spoznali doteraz neznámu stránku života starovekých Egypťanov.

Na návštevu do paláca egyptského panovníka, ku kňazom do chrámového mesta, k robotníkom do plánovaného mesta či do  kasární k vojsku pozýva Banskobystričanov hosť októbrového Stretnutia s minulosťou – egyptologička Veronika Dubcová.

Stretnutie s archeologičkou a vedeckovýskumnou pracovníčkou Ústavu orientalistiky Slovenskej akadémie vied na tému Z paláca do robotníckej štvrte – lesk a bieda staroegyptských miest, sa uskutoční už najbližšiu stredu o 17-tej hodine v Thurzovom dome v Banskej Bystrici v rámci obľúbeného cyklu Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou.

 

Nasledujúci dátum si môžete rezervovať pre ďalšie rande s minulosťou:

29.11. 2017 s archeologičkou Martou Mácelovou na tému Banská Bystrica pod nánosmi stáročí

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Kto prekročil tieň kráľa Attilu?

Kto prekročil tieň kráľa Attilu?

O kráľovi Hunskej ríše Attilovi a jeho nemilosrdnosti počul azda každý nadšenec dejín Rímskej ríše. Attila však nebol posledným, kto ohrozoval územie Rimanov a Grékov. celý článok

Smrť. A čo príde potom?

Smrť. A čo príde potom?

Smrť je jednou z najzáhadnejších vecí na svete. Desí a zároveň fascinuje ľudstvo už od nepamäti. Čo sa stane keď umrieme? Je to koniec alebo naša duša žije ďalej? Je naše vedomie len energia, ktorá zmení formu? celý článok

Ako išli Bystričania do sveta

Ako išli Bystričania do sveta

V septembri pripravilo Stredoslovenské múzeum pre svojich návštevníkov v rámci cyklu Čo sa skrýva v depozite prednášku venovanú svetobežníkom, rodákom z Banskej Bystrice. celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.