Jedli ľudia na Veľkonočnom ostrove potkany?

Publikované : 09.10.2013 | Komentárov: 2 | Zobrazení: 4740

O sochách na Veľkonočnom ostrove a o tom, ako prispeli ku kolapsu miestnej civilizácie, sme nedávno na HistoryWebe písali. Analyzovali sme príčiny zániku miestnej kultúry a našli sme ich v ekonomickej, a čiastočne environmentálnej oblasti.

Ako sme uviedli, obyvateľstvo si svoj kolaps spôsobilo pravdepodobne samo, svojou neuváženou ekonomickou a environmentálnou činnosťou. V článku sme spomenuli aj potkany, ktorí mohli katastrofu znásobiť premnožením.

Nedávne výskumy však zistili, že spomínané hlodavce slúžili aj ako zdroj obživy. Ešte nedávno sme si mysleli, že obyvatelia lovili len delfíny a morské vtáky. Pestovali privezené bataty, jamu, taro, banány, cukrovú trstinu a chovali sliepky.

Pri analýze 41 ľudských kostier sa vedci zamerali na ich chrup a na výskyt izotopov dusíka a uhlíka. Výsledky porovnali s výskumom kostí zvierat žijúcich na ostrove. Chceli sa tak dozvedieť, čo stavitelia tajomných sôch z ostrova jedli pred smrťou. Výsledok bol prekvapujúci. Základnou zložkou potravy boli polynézske potkany. Hlodavce prišli na ostrov spolu s prvými osadníkmi niekedy medzi rokmi 700 až 1200 po Kr.

Keďže ostrov nie je koralového, ale sopečného pôvodu, jeho pobrežie neoplýva množstvom rýb. To však obyvatelia vyriešili plavbami ďalej od ostrova a lovom delfínov. Lov rýb však nebol základom ich obživy. Orientovali sa skôr na vlastné poľnohospodárstvo alebo na zdroje, ktoré im poskytoval ostrov.

Paradoxne to mohli byť práve potkany, ktoré svojim nadmerným rozmnožením prispeli ku kolapsu civilizácie Veľkonočného ostrova. Napriek tomu boli dôležitým zdrojom proteínov pre obyvateľov.

 

Branislav Kovár

 

Použitá literatúra

Diamond, J.: Kolaps. Proč společnosti zanikají a přežívají. Praha 2008.

Rainbird P.: A Message for Our Future? The Rapa Nui (Easter Island) Ecodisaster and Pacific Island Environments. World Archaeology 33/3, 1 February 2002, 436 – 451.

 

Internetové odkazy:

a)            http://www.jet.sk/news/view/s-tajomnymi-sochami-prisla-zahuba

b)            http://www.livescience.com/39926-easter-islanders-ate-rats.html

c)            http://www.historyweb.sk/clanky/detail/s-tajomnymi-sochami-prisla-zahuba#.Uk2MhRAXeYE

 

Obrazová príloha: www.wikipedia.org

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Kolaps neznamená koniec

Kolaps neznamená koniec

Ak mala svetová finančná kríza aj nejaký pozitívny dopad, tak je to skutočnosť, že upriamila pozornosť na históriu a archeológiu. celý článok

S tajomnými sochami prišla záhuba

S tajomnými sochami prišla záhuba

Ekonomický kolaps civilizácie Veľkonočného ostrova spôsobili aj známe gigantické sochy. Tichomorské ostrovy, ktoré Európania objavili počas Veľkej noci, sú dnes vyhľadávanou turistickou destináciou kvôli nálezu niekoľkých stoviek záhadných sôch. celý článok

GPS a spev

GPS a spev

Výskumom niekoľkých stoviek 11 000 rokov starých lebiek z južnej Ameriky sa zistilo, že majú podobné črty ako kosti pôvodných Austrálčanov – aborigénov. Podobne dopadli analýzy kostí juhoamerickej hydiny. Dokazujú prítomnosť ázijských vtákov na americkom kontinente už pred príchodom Európanov. celý článok

Rímsku ríšu mohol zničiť bratranec eboly

Rímsku ríšu mohol zničiť bratranec eboly

V roku 2014 ohlásil tím talianskych archeológov morbídny nález. V modernom Luxore odhalili masový hrob z 3. storočia. Telá boli do neho nahádzané narýchlo, čiastočne spálené a zaliate hrubou vrstvou vápna. celý článok

Diskusia (2)

pridať

 • #127 | palo satko | 10.10.2013 07:59

  no tomto članku sa na kolaps pozera trochu inač, než sa pozera J. Diamond. ostrov sice mal ekologicke problemy, ale jeho civilizaciu zrušili "bieli muži".
  http://www.americanscientist.org/issues/pub/rethinking-the-fall-of-easter-island/1

  Reagovať
 • #128 | Claudius | 10.10.2013 18:19

  Podobný názor majú aj v tej druhej položke v literatúre, akurát C14 dáta, ktoré sú pre túto teóriu použité sú moc široké a dajú sa interpretovať aj inak. Inak článok je práveže proti Diamondovi. Toho som dal do literatúry hlavne preto, že je to jediné, čo si môže zohnať aj bežný čitateľ...

  Reagovať

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.