Gróf Beňovský rozpovedá svoj ozajstný príbeh

Publikované : 23.09.2017 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 2109

Kniha „Skutočný príbeh grófa Mórica Beňovského“ sa odvíja od vyše dvadsaťročného autorovho hľadania pravdy o najslávnejšom slovenskom cestovateľovi a spisovateľovi 18. storočia.

 

Miroslav Musil zistil, že gróf sa zapísal do dejín a kultúry vyše dvadsiatich krajín sveta. Vypátral slobodomurárske zákulisie Beňovského úteku z Uhorska. V ruských prameňoch objavil informácie, akou „fintou“ sa náš hrdina postavil na čelo sprisahania na Kamčatke, aby sa potom stal mnohoročným „prízrakom“ Kataríny Veľkej. Aj to, ako na úteku loďou z Kamčatky odhalil najtajnejšiu zlatú baňu cárovnej.

Autorovo bádanie potvrdilo, že Beňovský bol prvým Európanom, ktorý objavil Ameriku – Aljašku cez severný Pacifik! Japonské pramene autorovi knihy zasa prezradili, ako tam Beňovský na úteku Pacifikom zakotvil, prebudil krajinu zo šogunovskej letargie a otvoril jej oči voči Európe. Svedčí o tom aj zaradenie Beňovského do série japonských komiksov o významných osobnostiach, vrátane jeho romániku s Afanáziou,  čo ukazuje i prezentovaná kniha.

 

Nové informácie z Taiwanu

Doposiaľ najmenej prebádané taiwanské zdroje svedčia o tom, že v 18. storočí bol Beňovský najvýznamnejším Európanom, ktorý Formózu – Taiwan navštívil, a sprístupnil tak európskym veľmociam informácie o tomto bohatom a pre založenie základne výhodnom ostrove v Pacifiku.

Francúzske koloniálne archívy autorovi knihy „prezradili“, ako gróf presvedčil Francúzov, aby ho vyslali veliť expedícii na Madagaskar. Taktiež to, akú prefíkanú stratégiu použil na získanie tamojších vladárov, ktorí si ho potom zvolili za veľkokráľa. Autor, realizátor vôbec prvej bádateľskej expedície za Beňovským na Madagaskar, tam objavil lokalitu, v ktorej gróf budoval svoje kráľovstvo a kde by mal byť jeho hrob. Potvrdil, že gróf sa natrvalo zapísal do povedomia ostrova. Miroslav Musil a Stanislav Machovčák sa zaslúžili aj o dôstojný grófov pamätník v končinách vladárovho pôsobenia.

Cisársky dvorný archív vo Viedni vypovedá o tom, ako si Beňovského vysoko cenila cisárovná Mária Terézia, ktorá ho povýšila do grófskeho stavu. Dokumentuje tiež grófov veľkolepý projekt prepojenia Viedne a Bratislavy s Jadranským morom. V útrobách najslávnejšej knižnice sveta, Library of Congress, autor vypátral svedectvo o skvelom grófovom projekte na pomoc americkej revolúcii, ktorý osobne podporil vrchný veliteľ George Washington. Z Baltimoru, kde sa premiéra hry o Beňovskom prezentovala spolu s premiérou hymny USA, pochádzajú doklady o jeho záverečnom podnikateľskom projekte pre Madagaskar, do ktorého zapojil aj Casanovu.

V British Library je zasa dôkaz, že tento grófov projekt nebol kolonizátorský, ale mal rešpektovať národnú suverenitu Madagaskaru. Koloniálny archív vo francúzskom Aix-en-Provence uchováva zarážajúce svedectvo o tom, že Beňovský sa celkom zbytočne stal obeťou francúzskej otrokárskej kliky, ktorej prekážalo, že zakázal vývoz otrokov z Madagaskaru.

Miroslav Musil sa v knihe snaží čitateľom priblížiť nehynúce posolstvo nášho historického hrdinu. Beňovský sa stal inšpiráciou pre mnohých svetových výtvarníkov, spisovateľov, filmárov, bádateľov, ako aj pre potomkov v línii jeho rodu na rôznych kontinentoch. Vďaka autorovej výstave v USA noviny Washington Diplomat  o Beňovskom napísali: „Gróf Beňovský by mal byť známy v každej americkej domácnosti. Je to hrdina ako stvorený pre Hollywood!“ Vďaka knihe, by sa Beňovský mohol stať známym aj vo viacerých domácnostiach na Slovensku.

 

Miroslav Musil – autorská anotácia

 

 

 

Miroslav Musil: Skutočný príbeh grófa Mórica Beňovského. Bratislava/Tchaj-pej : Vydavateľstvo SSP 2017, tvrdá väzba, 204 strán. ISBN 978-80-9726-599-1.

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Francúzska revolúcia zrodila občana

Francúzska revolúcia zrodila občana

Práca s dobovými prameňmi je v prvom rade doménou historika. Existuje však množstvo historických dokumentov, ktoré môžu byť obsahom i formou zaujímavým čítaním aj pre širokú verejnosť. celý článok

Na Volyni sa varila krvavá kaša

Na Volyni sa varila krvavá kaša

V rokoch, keď na východnom fronte zúril krvavý stret dvoch totalitných gigantov, rozpútali ukrajinskí nacionalisti, snažiaci sa o očistu svojho budúceho štátu od všetkých skutočných i domnelých nepriateľov, krvavé peklo, ktoré sa len ťažko s čímkoľvek porovnáva. celý článok

Čo čítať na dovolenke?

Čo čítať na dovolenke?

Blíži sa čas dovoleniek, na ktorých sa naším častým spoločníkom stane kniha. Počas odpočinku asi málokto chce čítať náročné knihy s pochmúrnymi témami. V nasledujúcich riadkoch vám dáme niekoľko našich prázdninových typov. celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.