Bludné kamene zobrazujú hrôzy vojny v stredoveku

Publikované : 01.03.2018 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 1417

Vojna v stredoveku bola rovnakým peklom, ako je aj dnes. V niečom však bola ešte pekelnejšia – smrť prichádzala pomaly.

 

Recenzovaná kniha Bludné kamene nie je úplne historická, ako by ste mohli očakávať na internetovej stránke o dejinách. Presnejšie, ide o román, ktorý sa odohráva niekedy vo včasnom stredoveku, v období, keď mohlo dochádzať k stretom medzi nastupujúcim kresťanstvom a prežívajúcim pohanstvom.

V knihe sa nedozviete, kde a kedy presne sa dej odohráva. Mená etník, štátov, území sú v nej totiž nepotrebné. Keď sa aj nejaké historické údaje v knihe vyskytujú, tak často v tvaroch, ako ich nesprávne používali ľudia vo včasnom stredoveku (napríklad namiesto Palestína – Palastrína, s. 68). Prečo potom na HistoryWeb.sk píšeme o tejto knihe? Autor totiž bez konkrétnych historických faktov dokázal výborne vystihnúť dobu. V knihe jednoducho históriu „cítite“.

Kresťanské vojsko ustupuje po prehratej bitke s pohanmi (opisovaní sú ako barbari) do temnej pustiny. Pri ústupe sa prelína ich kresťanská viera, za ktorú bojovali, s pohanstvom ich predkov. V príbehu je ustavične prítomná temnota. Veliteľ Geraru neustále rozmýšľa o zmysle bitky, ale aj o tom, či ďalej ustupovať. Nakoniec sa ukáže, že ani samotný ústup nebol až taký zbytočný.

 

Atmosféra

Autor sa v knihe nevyhol niektorým romantickým predstavám o histórii – napríklad funkcia šaša sa v Európe objavila neskôr ako vo včasnom stredoveku (s. 40). Šašovia sa rozšírili v stredovekej Európe až pod vplyvom križiackych výprav z moslimského sveta. Pre zaujímavosť, u nás vieme o tejto funkcii na dvore Žigmunda Luxemburského (koniec 14. a začiatok 15. storočia). Takýchto drobných nepresností sa však v knihe vyskytuje veľmi málo.

Ako som už písal, Peter Getting výborne vystihol atmosféru stredoveku. V útlej knihe ožívajú staré pohanské rituály, krv sa mieša s bahnom a tma s beznádejou. Až do jej konca neviete, či vyhrá nová kresťanská, alebo stará pohanská viera, prípadne či sa tento stret neskončí „remízou“... Ak chcete históriu „cítiť,“ kniha je dobrým doplnkom k faktografickým prácam.

 

Branislav Kovár

 

Peter Getting: Bludné kamene. Svätý Jur : Limerick, 2017. 90 s. ISBN 978-80-89647-52-1.

 

Ak si kúpite knihu cez odkazy zdieľané v tomto článku, dostaneme malú províziu na našu činnosť.

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Ako sa volí pápež?

Ako sa volí pápež?

Pápež je mŕtvy! Kto zvíťazí vo voľbe medzi kardinálmi? Konkláve je napínavý thriller z prostredia katolíckej cirkvi. celý článok

Magister Pavol pôsobil na dvore cisára Žigmunda

Magister Pavol pôsobil na dvore cisára Žigmunda

Niet azda väčšieho príbehu z dejín uhorskej šľachty ako rozprávanie o dvoch švábskych bratoch a šľachticoch Honta a Poznana a o ich pomoci budúcemu uhorskému kráľovi Štefanovi pred rozhodujúcou bitkou proti kniežaťu Kopáňovi. celý článok

Aký bol Ondrej Nepela?

Aký bol Ondrej Nepela?

Najlepšiu odpoveď na otázku, prečo sa práve Ondrej Nepela stal víťazom ankety o slovenského športovca 20. storočia, nájde každý záujemca v prvej ucelenej biografii mapujúcej krátky, ale zato mimoriadne bohatý a úspešný životný príbeh tohto krasokorčuliarskeho fenoménu celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.