Vojna v stredoveku bola rovnakým peklom, ako je aj dnes. V niečom však bola ešte pekelnejšia – smrť prichádzala pomaly.
Recenzovaná kniha Bludné kamene nie je úplne historická, ako by ste mohli očakávať na internetovej stránke o dejinách. Presnejšie, ide o román, ktorý sa odohráva niekedy vo včasnom stredoveku, v období, keď mohlo dochádzať k stretom medzi nastupujúcim kresťanstvom a prežívajúcim pohanstvom.
V knihe sa nedozviete, kde a kedy presne sa dej odohráva. Mená etník, štátov, území sú v nej totiž nepotrebné. Keď sa aj nejaké historické údaje v knihe vyskytujú, tak často v tvaroch, ako ich nesprávne používali ľudia vo včasnom stredoveku (napríklad namiesto Palestína – Palastrína, s. 68). Prečo potom na HistoryWeb.sk píšeme o tejto knihe? Autor totiž bez konkrétnych historických faktov dokázal výborne vystihnúť dobu. V knihe jednoducho históriu „cítite“.
Kresťanské vojsko ustupuje po prehratej bitke s pohanmi (opisovaní sú ako barbari) do temnej pustiny. Pri ústupe sa prelína ich kresťanská viera, za ktorú bojovali, s pohanstvom ich predkov. V príbehu je ustavične prítomná temnota. Veliteľ Geraru neustále rozmýšľa o zmysle bitky, ale aj o tom, či ďalej ustupovať. Nakoniec sa ukáže, že ani samotný ústup nebol až taký zbytočný.
Atmosféra
Autor sa v knihe nevyhol niektorým romantickým predstavám o histórii – napríklad funkcia šaša sa v Európe objavila neskôr ako vo včasnom stredoveku (s. 40). Šašovia sa rozšírili v stredovekej Európe až pod vplyvom križiackych výprav z moslimského sveta. Pre zaujímavosť, u nás vieme o tejto funkcii na dvore Žigmunda Luxemburského (koniec 14. a začiatok 15. storočia). Takýchto drobných nepresností sa však v knihe vyskytuje veľmi málo.
Ako som už písal, Peter Getting výborne vystihol atmosféru stredoveku. V útlej knihe ožívajú staré pohanské rituály, krv sa mieša s bahnom a tma s beznádejou. Až do jej konca neviete, či vyhrá nová kresťanská, alebo stará pohanská viera, prípadne či sa tento stret neskončí „remízou“... Ak chcete históriu „cítiť,“ kniha je dobrým doplnkom k faktografickým prácam.
Branislav Kovár
Peter Getting: Bludné kamene. Svätý Jur : Limerick, 2017. 90 s. ISBN 978-80-89647-52-1.
Ak si kúpite knihu cez odkazy zdieľané v tomto článku, dostaneme malú províziu na našu činnosť.