Aký bol vplyv starovekého Egypta na Rimanov?

Publikované : 21.11.2017 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 1516

Pri predstave starovekého Egypta sa nám v mysliach vybaví veľkolepá a slávna civilizácia, ktorá nám zanechala hlboké a neprebádané more múdrostí a podnetných  myšlienok. Egypt už po stáročia fascinuje ako odbornú tak aj laickú verejnosť. Aj napriek tomu, že je to veľmi diskutovaná a skúmaná téma, stále sa vynára množstvo nezodpovedaných otázok, tajomstiev a mýtov o tejto tajomnej civilizácii. To je jeden z dôvodov, prečo sa nezisková spoločnosť Centrum pre religionistiku a historické štúdiá (CEREHIS) rozhodla túto jeseň, v spolupráci so Štátnou Vedeckou knižnicou v Košiciach, zorganizovať cyklus prednášok pod názvom ,,Košická egyptologická jeseň“.

 

Druhá z uvedeného cyklu prednášok pod názvom ,,Staroveký Egypt a Rimania“ sa uskutoční 22.11. 2017 o 16:30 v Kultúrno-vzdelávacom centre Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach na Pribinovej ulici č. 1.

Spoločnú históriu a vzájomné fungovanie dvoch najväčších civilizácií poslucháčom vo svojej prednáške priblíži Mgr. Tatiana Votroubeková z Karlovej Univerzity v Prahe.

Čo sa stalo, keď sa stretli dve najpozoruhodnejšie kultúry staroveku? Dokázali fungovať vo vzájomnej interakcii, alebo boli odsúdené na boj a neustále konflikty? Mohli vôbec také rozdielne a hrdé národy navzájom spolupracovať a rozvíjať sa? Akým spôsobom sa navzájom ovplyvnili? Tatiana Votroubeková vysvetlí nazeranie Rimanov na mýtický a záhadný Egypt. Dozviete sa, ako sa egyptskej kultúre podarilo preniknúť do hĺbky veľkolepého Ríma a do sŕdc, duší a domovov rímskych občanov. Prednáška bude zameraná na odkrytie spoločných tajomstiev týchto rivalov, spojencov, bratov a nepriateľov. V histórií ľudstva môžeme len veľmi zriedka vidieť podobný vzťah tak rozdielnych národov a kultúr, ako tomu bolo práve v období, keď sa Egypt stal súčasťou Rímskeho impéria. Ktovie, ako by dnešný svet vyzeral dnes, ak by sa tak nestalo?

Pozývame Vás na návrat v čase až do čias Rímskej Ríše v období najväčšieho rozmachu a pozrite sa spolu s nami na spolužitie Starovekých Egypťanov a Rimanov.

Všetky detailnejšie informácie o cykle Košická Egyptologická Jeseň nájdete na webovej stránke Centra pre religionistiku a históriu a taktiež na facebooku.

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Milan Rastislav Štefánik ako ho nepoznáte

Milan Rastislav Štefánik ako ho nepoznáte

Známy lev parížskych salónov, šarmantný a inteligentný, ale najmä mimoriadne obľúbený spoločník. Spoznajte osobný život jednej z najväčších postáv slovenskej modernej histórie inak ako zo školských lavíc a životopisných kníh. celý článok

Aké tajomstvá ukrývajú truhlice?

Aké tajomstvá ukrývajú truhlice?

Spoznávanie histórie a tradícií z regiónu v rámci cyklu prednášok Čo sa skrýva v depozite pokračuje aj v mesiaci júl prednáškou s názvom Tajomstvá cechovej truhlice. celý článok

Slovenská ľudová kultúra na Wikipédii ožila

Slovenská ľudová kultúra na Wikipédii ožila

Občianske združenie Wikimedia SR nedávno zorganizovalo zaujímavú akciu. V Bratislave sa zišli skúsení wikipediáni, dobrovoľníci, ako aj vedeckí pracovníci z oblasti etnológie a histórie, aby založili, respektíve rozšírili encyklopedické heslá týkajúce sa slovenskej ľudovej kultúry. celý článok

Ako skončila vláda Turkov na Slovensku?

Ako skončila vláda Turkov na Slovensku?

Stredoslovenské múzeum aj v horúcom júni pozýva milovníkov histórie, Banskobystričanov a všetkých zvedavcov, ktorých zaujímajú príbehy zaprášené časom na Stretnutie s minulosťou pod Zelenou klenbou. celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.