Aký bol vplyv starovekého Egypta na Rimanov?

Publikované : 21.11.2017 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 1616

Pri predstave starovekého Egypta sa nám v mysliach vybaví veľkolepá a slávna civilizácia, ktorá nám zanechala hlboké a neprebádané more múdrostí a podnetných  myšlienok. Egypt už po stáročia fascinuje ako odbornú tak aj laickú verejnosť. Aj napriek tomu, že je to veľmi diskutovaná a skúmaná téma, stále sa vynára množstvo nezodpovedaných otázok, tajomstiev a mýtov o tejto tajomnej civilizácii. To je jeden z dôvodov, prečo sa nezisková spoločnosť Centrum pre religionistiku a historické štúdiá (CEREHIS) rozhodla túto jeseň, v spolupráci so Štátnou Vedeckou knižnicou v Košiciach, zorganizovať cyklus prednášok pod názvom ,,Košická egyptologická jeseň“.

 

Druhá z uvedeného cyklu prednášok pod názvom ,,Staroveký Egypt a Rimania“ sa uskutoční 22.11. 2017 o 16:30 v Kultúrno-vzdelávacom centre Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach na Pribinovej ulici č. 1.

Spoločnú históriu a vzájomné fungovanie dvoch najväčších civilizácií poslucháčom vo svojej prednáške priblíži Mgr. Tatiana Votroubeková z Karlovej Univerzity v Prahe.

Čo sa stalo, keď sa stretli dve najpozoruhodnejšie kultúry staroveku? Dokázali fungovať vo vzájomnej interakcii, alebo boli odsúdené na boj a neustále konflikty? Mohli vôbec také rozdielne a hrdé národy navzájom spolupracovať a rozvíjať sa? Akým spôsobom sa navzájom ovplyvnili? Tatiana Votroubeková vysvetlí nazeranie Rimanov na mýtický a záhadný Egypt. Dozviete sa, ako sa egyptskej kultúre podarilo preniknúť do hĺbky veľkolepého Ríma a do sŕdc, duší a domovov rímskych občanov. Prednáška bude zameraná na odkrytie spoločných tajomstiev týchto rivalov, spojencov, bratov a nepriateľov. V histórií ľudstva môžeme len veľmi zriedka vidieť podobný vzťah tak rozdielnych národov a kultúr, ako tomu bolo práve v období, keď sa Egypt stal súčasťou Rímskeho impéria. Ktovie, ako by dnešný svet vyzeral dnes, ak by sa tak nestalo?

Pozývame Vás na návrat v čase až do čias Rímskej Ríše v období najväčšieho rozmachu a pozrite sa spolu s nami na spolužitie Starovekých Egypťanov a Rimanov.

Všetky detailnejšie informácie o cykle Košická Egyptologická Jeseň nájdete na webovej stránke Centra pre religionistiku a históriu a taktiež na facebooku.

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Ako išli Bystričania do sveta

Ako išli Bystričania do sveta

V septembri pripravilo Stredoslovenské múzeum pre svojich návštevníkov v rámci cyklu Čo sa skrýva v depozite prednášku venovanú svetobežníkom, rodákom z Banskej Bystrice. celý článok

Ako sa kope v Abúsíre?

Ako sa kope v Abúsíre?

Aké tajomstvá staroveký Egypt skrýva? Mnohé z nich už boli odhalené a ako plynie čas objavujeme nové kúsky skladačky, ktorú sa nám možno raz podarí poskladať. Staroveký Egypt je nestále objektom záujmu odbornej aj širokej laickej verejnosti. celý článok

V Banskej Bystrici vyrábali farbiari modrotlač

V Banskej Bystrici vyrábali farbiari modrotlač

Keď sa v meste pod Urpínom spomenie modrotlač, starobystričanom sa v mysli najskôr vybaví rodina Beniačovcov. Tradícia výroby modrotlače sa tak ako aj pri iných remeslách dedila aj v tejto rodine z otca na syna. celý článok

Zbohom vojna!

Zbohom vojna!

Pohronské múzeum v Novej Bani od 15.6. 2018 sprístupnilo výstavu „Zbohom vojna!“ venovanú 100. výročiu ukončenia 1. svetovej vojny. celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.