Aký bol vplyv starovekého Egypta na Rimanov?

Publikované : 21.11.2017 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 1708

Pri predstave starovekého Egypta sa nám v mysliach vybaví veľkolepá a slávna civilizácia, ktorá nám zanechala hlboké a neprebádané more múdrostí a podnetných  myšlienok. Egypt už po stáročia fascinuje ako odbornú tak aj laickú verejnosť. Aj napriek tomu, že je to veľmi diskutovaná a skúmaná téma, stále sa vynára množstvo nezodpovedaných otázok, tajomstiev a mýtov o tejto tajomnej civilizácii. To je jeden z dôvodov, prečo sa nezisková spoločnosť Centrum pre religionistiku a historické štúdiá (CEREHIS) rozhodla túto jeseň, v spolupráci so Štátnou Vedeckou knižnicou v Košiciach, zorganizovať cyklus prednášok pod názvom ,,Košická egyptologická jeseň“.

 

Druhá z uvedeného cyklu prednášok pod názvom ,,Staroveký Egypt a Rimania“ sa uskutoční 22.11. 2017 o 16:30 v Kultúrno-vzdelávacom centre Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach na Pribinovej ulici č. 1.

Spoločnú históriu a vzájomné fungovanie dvoch najväčších civilizácií poslucháčom vo svojej prednáške priblíži Mgr. Tatiana Votroubeková z Karlovej Univerzity v Prahe.

Čo sa stalo, keď sa stretli dve najpozoruhodnejšie kultúry staroveku? Dokázali fungovať vo vzájomnej interakcii, alebo boli odsúdené na boj a neustále konflikty? Mohli vôbec také rozdielne a hrdé národy navzájom spolupracovať a rozvíjať sa? Akým spôsobom sa navzájom ovplyvnili? Tatiana Votroubeková vysvetlí nazeranie Rimanov na mýtický a záhadný Egypt. Dozviete sa, ako sa egyptskej kultúre podarilo preniknúť do hĺbky veľkolepého Ríma a do sŕdc, duší a domovov rímskych občanov. Prednáška bude zameraná na odkrytie spoločných tajomstiev týchto rivalov, spojencov, bratov a nepriateľov. V histórií ľudstva môžeme len veľmi zriedka vidieť podobný vzťah tak rozdielnych národov a kultúr, ako tomu bolo práve v období, keď sa Egypt stal súčasťou Rímskeho impéria. Ktovie, ako by dnešný svet vyzeral dnes, ak by sa tak nestalo?

Pozývame Vás na návrat v čase až do čias Rímskej Ríše v období najväčšieho rozmachu a pozrite sa spolu s nami na spolužitie Starovekých Egypťanov a Rimanov.

Všetky detailnejšie informácie o cykle Košická Egyptologická Jeseň nájdete na webovej stránke Centra pre religionistiku a históriu a taktiež na facebooku.

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Aké bolo tajomstvo remeselníkov v starom Egypte?

Aké bolo tajomstvo remeselníkov v starom Egypte?

Starovekí Egypťania právom vzbudzujú úctu a akúsi bázeň až do dnešných dní. Ľudí Egypt a jeho história dodnes fascinuje. Pri predstave starovekého Egypta sa nám v mysliach vybaví veľkolepá a slávna civilizácia, ktorá nám zanechala hlboké a neprebádané more múdrostí a podnetných myšlienok. celý článok

Cintoríny ukrývajú našu kultúru

Cintoríny ukrývajú našu kultúru

Prelom októbra a novembra sa už tradične spája so spomienkou na zosnulých a hojnými návštevami miest ich posledného odpočinku. Cintoríny však ukrývajú omnoho viac. celý článok

Kto prekročil tieň kráľa Attilu?

Kto prekročil tieň kráľa Attilu?

O kráľovi Hunskej ríše Attilovi a jeho nemilosrdnosti počul azda každý nadšenec dejín Rímskej ríše. Attila však nebol posledným, kto ohrozoval územie Rimanov a Grékov. celý článok

Smrť. A čo príde potom?

Smrť. A čo príde potom?

Smrť je jednou z najzáhadnejších vecí na svete. Desí a zároveň fascinuje ľudstvo už od nepamäti. Čo sa stane keď umrieme? Je to koniec alebo naša duša žije ďalej? Je naše vedomie len energia, ktorá zmení formu? celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.