Ako to bolo s upírmi v dejinách Európy?

Publikované : 23.01.2018 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 840

Stredoslovenské múzeum aj v roku 2018 pokračuje v obľúbenom prednáškovom cykle  – Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou. Už najbližšiu stredu 24.1. 2018 o 17-tej hodine predstaví popredná slovenská  etnologička Katarína Nádaská rôzne mýty ale aj fakty o bytostiach, ktoré ani po smrti nenašli svoj pokoj a stále sa vracali do sveta živých – o upíroch v dejinách Európy.

Zobúdzanie vampíra (Predčasný pohreb – A. Wiertz)

Už po tretí raz príde návštevníkov Stretnutí s minulosťou pod Zelenou klenbou do svojho „kumštu“ zasvätiť Katarína Nádaská, ktorá sa dlhodobo venuje popularizácii etnológie, a to najmä tradíciám a zvykom v slovenskej ľudovej kultúre. Nielen jej publikačná, ale aj pedagogická či výstavná činnosť, ktorá vychádza z terénnych výskumov, si získala priazeň v radoch odbornej i laickej verejnosti.

 

Kde až siahajú korene ľudovej viery v upírov?

Čo si predstaviť pod pojmom fenomén vampirizmu?

Kto bol v minulosti považovaný za upíra?

Aký je archetyp folklórneho upíra?

Prečo sú filmové spracovania upírstva také populárne?

 

Ak sa chcete dozvedieť viac o upíroch v dejinách Európy, určite si dátum 24. január poznačte do kalendára. Práve v tento deň o 17-tej hodine autorka populárnych kníh, vysokoškolská pedagogička a etnologička Katarína Nádaská priblíži návštevníkom Stredoslovenského múzea okrem iného aj opatrenia našich predkov proti návratu mŕtvych zo záhrobia.

 

Téma januárovej prednášky nadväzuje na aktuálnu výstavu v Thurzovom dome – Keď zubatá kosu brúsi. Etnografickú výstavu zobrazujúcu zvyky našich predkov pri úmrtí si môžu pozrieť návštevníci až do konca februára, pripomína riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký a zároveň dodáva, že autorka výstavy a etnologička múzea Jana Koltonová zasvätí návštevníkov do magických pohrebných rituálov našich predkov počas poslednej komentovanej prehliadky, vo štvrtok 8.2. 2018 o 16-tej hodine.

 Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou

Nasledujúce termíny si môžete rezervovať pre ďalšie rande s minulosťou:

28.2. 2018 o 17.00 hod. s historikom Romanom Holecom na tému Švajčiarsky vrch pravdy a Slovensko

28.3. 2018 o 17.00 hod. s historičkou Tünde Lengyelovou na tému Každodenný život šľachty, odievanie, obydlie, hygiena a zábava.

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Aké sú egyptské kráľovné vo filme?

Aké sú egyptské kráľovné vo filme?

Urodzené, krásne, múdre. Vďaka filmu a televízii sa stali takmer také populárne ako dnešné političky, herečky či missky. Môže však divák veriť všetkému, čo mu namiešali filmové štáby o egyptských urodzených dámach? celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.