Ako sa volí pápež?

Publikované : 09.03.2018 | Komentárov: 0 | Zobrazení: 1426

Pápež je mŕtvy! Kto zvíťazí vo voľbe medzi kardinálmi? Konkláve je napínavý thriller z prostredia katolíckej cirkvi.

 

Nová kniha Dana Browna momentálne kraľuje rebríčkom predajnosti. Minulý rok však vyšla kniha, ktorá trochu zostala v jej tieni – Konkláve. Angličan Robert Harris je okrem iného známy ako autor historických románov (trilógia o Cicerovi, Dôstojník a špión, Enigma alebo Fatherland). V najnovšom románe Konkláve sa venuje voľbe nástupcu na Petrovom stolci v Ríme.

Robert Harris dokáže vyvolať dostatočné napätie aj bez toho, aby v jeho diele vystupoval nejaký masový vrah. Nepotrebuje používať cliché, ktoré poznáme hlavne z prostredia kinematografie. Dej románu Konkláve je plynulý, zaujímavý a napínavý. Mohli by sme povedať, že Harrisov príbeh je akoby „tesne utkaný“, tak aby zostal napínavý a zároveň nevkĺzol do priemernosti. Knihu môžeme najlepšie charakterizovať ako kombináciu diela Niccola Machiavelliho s knihou Krstný otec a vylepšenú televíznym seriálom Borgiovci.

Konkláve (lat. clavis – kľúč, uzamknuteľná miestnosť) je v užšom slova zmysle označenie priestorov pre voľbu pápeža. V širšom slova zmysle ide kompletný postup voľby pápeža zhromaždením kardinálom zavedený druhým lyonským koncilom v roku 1274.

Na pozadí voľby pápeža sa odohráva dnes „obľúbený“ zápas medzi konzervativizmom a liberalizmom. Dobre to vidieť na jednotlivých kandidátoch na pápeža v knihe, ktorých ľahko stotožníme s rôznymi prúdmi v dnešnej katolíckej cirkvi.

 

Historizujúce motívy

Práve na pozadí prebiehajúcej konkláve po smrti posledného pápeža rozohral Robert Harris thrillerový príbeh. Posledný pápež nie v knihe presne pomenovaný, ale podľa mnohých znakov v jeho opise, ho môžeme stotožniť s dnešným Petrovým zástupcom Františkom. Prečo je však táto kniha zaujímavá pre čitateľov historickej literatúry?

Autor vložil do knihy mnohé informácie zo života už dnes zosnulých pápežov. Na pozadí voľby sa čitateľ nedozvie len mnohé dôležité historické údaje, ale aj rôzne zaujímavosti zo života pápežov. Ak niekto očakáva nejaké pikantné informácie, bude sklamaný. Autor napriek žánru neskĺzol do bulváru. Škoda, že Robert Harris píše hlavne o dejinách v 20. storočí a výrazne menej sa venuje staršej histórii.

 

Branislav Kovár

 

 

Robert Harris: Konkláve. Bratislava : Slovart 2017. 224 strán, pevná väzba s prebalom. ISBN: 9788055627991.

 

 

 

Obrazová príloha: Slovart

Ak si kúpite knihu cez odkazy zdieľané v tomto článku, dostaneme malú províziu na našu činnosť.

Poslať e-mailom

 

Súvisiace články

Ľudácky režim zatváral i nevinných

Ľudácky režim zatváral i nevinných

Jedinou možnosťou, akou sa mohla Mária Janšáková podeliť o otrasné spomienky z koncentračného tábora v Ilave, bolo zapísať si ich. Historička Marína Zavacká tento zabudnutý text objavila, doplnila o rozsiahlu štúdiu a pripravila na nové vydanie. celý článok

Imricha Karvaša väznilo Gestapo

Imricha Karvaša väznilo Gestapo

S memoárovou literatúrou venujúcou sa protifašistickému odboju počas II. svetovej vojny na Slovensku to bolo po roku 1945 mimoriadne zložité. Krátke obdobie povojnovej obmedzenej demokracie čoskoro vystriedalo obdobie štátneho teroru. Veľká časť popredných predstaviteľov demokratického i komunistick celý článok

Diskusia (0)

pridať

Zatiaľ žiadne komentáre.

Pridať komentár

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený. Prihláste sa alebo registrujte sa.